Svet v kocke nájdete v Hamburgu

Zostali sme v Hamburgu, aby sme si pozreli jeho „novú i starú“ časť.

Od rieky Labe a jej hlbokých kanálov a premostení, sme sa ďaleko nedostali, lebo nám doslova zahatala cestu obrovská kovová lodná vrtuľa. Tá je umiestnená pred zaujímavým objektom, ako inak, pred budovou z červenej nepálenej tehly, typickej pre stavby najmä v hamburgskom prístave, kde stojí  jedinečné múzeum - Internationales Maritimes Museum Hamburg. Sídli v najstaršej, dodnes zachovanej sýpke prístavu. Deväť rôznych priestorov, poschodí, tematicky rozdelených, viac ako 100.000 exponátov, zdokumentovaných tritisíc rokov histórie lodiarstva – od stavby lodí až po kontajnerovú, lodnú prepravu. V múzeu je vo svete najväčšia privátna zbierka lodiarstva od pána profesora Petra Tamma, len tu môžete vidieť kráľovnú morí QUEEN MARY 2, postavenú z milióna lego kociek osvetlenú a ozvučenú.

V inom priestore zasa návštevník vidí vzácne lode zo zlata, striebra...očarí vás veľký svet malých lodí – 50 000 miniatúrnych modelov, akýsi prierez vývoja zaoceánskych lodí, lodiarstva. Vietor, vlny, objavitelia i piráti, luxusné lode ale aj kontajnerové prepravné obry – múzeum ponúka návštevníkom vďaka viac ako sto tisícom exponátov históriu moreplavby. 

Peter Tamm je nemecký novinár, ktorý sa narodil do hamburgskej rodiny lodiarov a vlastnil privátnu zbierku príbehov námorníctva, námornej plavby a lodiarstva. 

Malý svet – veľké sny

A o pár metrov ďalej, iná zaujímavosť. Práve tu budete mať svet ako na dlani. Nenápadná budova, s „malými obyvateľmi“. Neďaleko múzea námorníctva je miniatúrny svet, doslova, aj zameraním a prevedením, múzeum  miniatúr – Miniatur Wunderland Hamburg. Múzeum je vlastne snom bratov, Frederika a Geritta Brauna a ich priateľa Stephana Hertza, ktorí viac ako pätnásť rokov múzeum budovali a do niekoľkých miestností vtesnali doslova celý svet. Všetci traja sú rodenými Hamburčanmi, sú z mestom veľmi úzko spätí, a tak už na začiatku bolo jasné, že ich sen, postaviť najväčší model železnice na svete, nemôže byť inde ako v Hamburgu. A tak vzniklo múzeum...na malej ploche celý svet. Múzeum má pätnásť rokov.

Najväčší model železnice na svete, niekoľko čísiel: múzeum je na ploche 10.000 metrov štvorcových, venovali výstavbe 990 000 hodín, je tu 4.340 domov a mostov, 1.120 vlakov a 3.517 výhybiek a tak by sme mohli vymenúvať hodiny a čísla ďalej, je to očarujúce všade kam sa pozriete, či už do Švajčiarska, kde železnica frčí do tritisícovky alebo do Nemecka, kde pristáva lietadlo spoločnosti Lufthansa alebo vidíte Rio de Janeiro či granitovú Cukrovú homoľu, atď... jednoducho geniálne.

Gerit Braun povedal: „Mali sme zámer postaviť svet, ktorý by fascinoval tak veľkých ako aj malých a aby mohli malí aj veľkí snívať.“A treba povedať, že sa im to určite podarilo.

Príďte do Hamburgu, múzeum lodiarstva, či múzeum miniatúr totiž stojí za to. Hamburg je očarujúcim, životom pulzujúcim mestom vo dne i v noci.

Viac o Hamburgu a možností stráviť tu viac dní nájdete na: www.getyourguide.de

https://www.germany.travel/en/home.html

https://www.miniatur-wunderland.de

https://www.hamburg.de/internationales-maritimes-museum/

Autor: Beata Havranová, fotografie: autorka, Miniatur Wunderland Hamburg GmbH, Internationales Maritimes Museum Hamburg - FCB @immhh

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.