Na pláži aj digitálne

Letná sezóna sa začala! Pripravených je až 25 tisíc slnečníkov s ležadlom pre hostí, dovolenkový komfort prispôsobený najaktuálnejším odporúčaniam turistickej organizácie Friuli-Venezia Giulia. Svoje miesto si môžete rezervovať aj cez internet.

Koncept „bezpečnejšia pláž“ prezentoval turizmus oblasti Furlansko-Julské Benátky (Friuli-Venezia Giulia). Na 66 miestach, od známeho Lignana Sabbiadoro až po Terst, si môžu hostia svoje miesto na pláži vybrať a rezervovať digitálne.

Na stránke www.marefgv.com nájdete celý koncept rezervácie, ktorý obsluhuje až 130 kilometrov pláží v tejto oblasti. Okrem miesta si môžu hostia digitálne pozrieť i rezervovať bohatú ponuku atrakcií, vybrať si z gastronomickej či vinárskej ponuky. Všetko v duchu tradície severného Talianska.

Lignano

Na dovolenku ako stvorené sú hlavne známe Lignano Sabbiadoro, Grado (na otváracej fotografii), Molfancone či Terst. Ale, samozrejme, nájde sa toho veľa aj pre tých, ktorí uprednostňujú históriu. Určite si nenechajte ujsť úžasné mesto Aquileia, bývalé strategické a hospodárske miesto Rímskej ríše. Jeho známu baziliku - Basilika Santa Maria Assunta von Aquileia – jednoducho musíte vidieť. Pochádza pravdepodobne zo 4. storočia a je zapísaná v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Podlaha baziliky má vzácnu mozaiku z rôznych období, má viac vrstiev položených na seba. Aquileia bola druhým najväčším mestom  Rímskej ríše.

Historicky zaujímavý je aj Terst, ktorý bol od roku 1382 do roku 1918   významným habsbursko-rakúskym prístavom. Práve tu sa písala dlhoročná história monarchie. Je známy aj kultúrou kávy či literátmi, ktorí tu žili a písali. Napríklad Rainer Maria Rilke, jeden z najvýznamnejších po nemecky píšucich básnikov či James Joyce, írsky románopisec a básnik.

Námestie v Terste

A ak pôjdete na dovolenku autom, objavte aj vnútrozemie tohto krásneho regiónu: Karnské Alpy alebo Dolomity, vinárstvo Collio známe sortami viniča ako napríklad Ribolla Gialla, Friulano (kedysi Tokaj) a Malvázia.

Máte chuť šliapnuť do pedálov? Cyklistická trasa Alpe -Adria má 200 kilometrov a vedie práve Furlansko -Julskými Benátkami.

Informácie o dovolenke i o situácii v rámci očkovania a testovania na COVID nájdete na: www.turismofvg.it 

Foto: Marco Milani, Francesco Marongiu, Ulderica Da Pozzo, Fabrice Gallina

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.