Dajte vajíčko malované

Rožnov pod Radhoštěm – Z dôvodu situácie, ktorá je, sa bohužiaľ nemôže uskutočniť plánovaný trojdňový program, Velikonoce na Valašsku, ktorý každoročne priláka do Valašského múzea v prírode tisíce návštevníkov.

„V tejto zložitej dobe sa snažíme našim priaznivcom preniesť kúsok múzea do ich domova. V minulosti sme sa stretli s veľkým záujmom verejnosti po poznaní zvykov a tradícií. Preto sme sa rozhodli pokračovať v našich online aktivitách a pripravili sme nový cyklus so zaujímavým názvom: Dajte vajíčko malované, na webových stránkach a sociálnych sieťach múzea a  od 24. marca do 7. apríla 2021. Zaujímavou formou videí či archívnych fotografií si pripomenieme vybrané okamihy z veľkonočného obdobia a osvetlíme známe i pozabudnuté zvyklosti,    ktoré sa k nemu viažu. Chýbať nebudú tradičné recepty a zaujímavé návody ako ich pripraviť," pozval Jindřich Ondruš, generálny riaditeľ Národného múzea v prírode.

Čitateľov zoznámime s vybranými udalosťami zo života našich predkov spojenými s veľkonočným obdobím. Predstavíme, ako sa prežívali prípravy na Veľkú noc v chalupách, prečo je Veľká noc najvýznamnejším kresťanským sviatkom a ako sa to prejavilo v ľudovej kultúre. Odpovieme tiež na otázky, ako to bolo s pôstom a čo sa jedlo, prečo sa nesmie na Veľký piatok  pracovať s hlinou, akú moc má voda, a tiež prečo treba na šmigrust dievčinu poriadne vyšibať a aké za to ogar dostal vajíčko.

Veľkonočný seriál nájdu záujemcovia na www.nmvp.cz/velikonoce.

Mgr. Beata Havranová, Foto: www.nmvp.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.