Múzeum Olomouckých tvarôžkov

Ponúka plno zábavy a informácií o jedinom pôvodnom českom syre. A nielen to. V Lošticiach narazíte na Olomoucké tvarôžky v najrôznejších podobách na každom kroku.

Mestečko Loštice leží na úrodnej Hanej neďaleko Olomouca a je považované za kolísku výroby tejto syrovej delikatesy.

Múzeum Olomouckých tvarôžkov tu založil a prevádzkuje v súčasnosti  jediný výrobca Olomouckých tvarôžkov na svete. V moderne pojatých expozíciách preniknú návštevníci do histórie Olomouckých tvarôžkov od najstarších prameňov až do súčasnosti.

Vstup do múzea je v bývalých stajniach. Začína sa prvými zmienkami o výrobe tvarôžkov a o rode Wesselsovcov. Ďalej potom volne sleduje líniu výroby od spracovania tvarohu, formovania a kúpania tvarôžkov, až po ich balenie vrátane funkčnej stĺkačky do debničiek. Veľký príbeh je ojedinelý i tým, že ukazuje dobu, kedy sa ručná výroba  menila na strojovú, s ktorou začala práve dcéra Alojza Wesselsa – Františka so svojím manželom Karolom Pivným.

Na osude jednotlivých osobností demonštruje expozícia začiatky výroby Olomouckých tvarôžkov v čase pred prvou svetovou vojnou, kedy sa členovia rodu Wesselsovcov stali najväčšími výrobcami Olomouckých tvarôžkov.

Súčasťou múzea je štýlové retro „Sokolské kino Loštice“. Premietanie historických filmov z výroby vás vráti do čias minulých, hraný Príbeh neobvyklé vône naopak popisuje začiatok výroby tvarôžkov sviežou humornou formou. Do sveta fantázie pozve, a to nielen deti, animovaná rozprávka  Tvarôžok v škole. Takže na svoje si tu prídu všetky vekové kategórie.

Za zmienku stoja aj originály formovacieho a kúpacieho stroja z 20. storočia a celá jedna miestnosť je koncipovaná ako súčasná výroba vrátane sprievodcu, ktorým nie je nikto iný ako vedúci výroby. Posledná časť múzea je venovaná tvarôžkovým pokrmom. Množstvo tvarôžkových receptov a kulinárne fotografie často naladia chuťové poháriky návštevníkov tak, že neodolajú a buď si v priľahlej podnikovej predajni nejakú dobrotu kúpia, alebo si vo vyhlásenej Reštaurácii U Coufalů dajú niečo z tvarôžkového menu. V Lošticiach môžu tiež ochutnať slané tvarôžkové múčniky či tvarôžkovú zmrzlinu. Olomouckými tvarôžkami totiž mestečko Loštice priamo žije.

Múzeum je bezbariérové, forma individuálnych prehliadok dá každému možnosť výberu  podľa jeho zájmu a časových možností. Otvorené je celoročne 7 dní v týždni. Pre väčšie skupiny je lepšie využiť rezervačný systém na https://www.tvaruzky.cz/rezervace

Múzeum Olomouckých tvarôžkov: Palackého 2, 789 83 Loštice, E-mail: awmuzeum@tvaruzky.czwww.tvaruzky.czPrevádzkový čas: 9.00 – 17.30 hod.

 

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.