Skvelé pivo i drsný stredovek

Viete, kde ležia Dětenice? Neďaleko prekrásnej Kutnej Hory, či len niekoľko kilometorv od Mladej Boleslavi, v Hradeckokráloveckom kraji.

Kvôli unikátnemu projetku sa stali vyhľadávaným cieľom výletu z blízkeho i ďalekého okolia.  Aj my sme merali cestu z Bratislavy do Dětenic. Aj keď sa to v tomto okolí doslova zámkami hemží (Loučeň, Humprecht, Jičín, zámky v orlických Horách a Podorlicku), Dětenice majú však zaujímavosť, a tá nás zlákala. Stredoveká krčma, stredoveký pivovar a Dětenický barokový zámok, v ktorom straší.

Majitelia sa pohrali s interiérom, s detailami ale aj s  výberom spolupracovníkov. Naša sprievodkyňa, čarodejnica Žizelda, v dobovom oblečení a s varechou v ruke, nás veľmi rozkošne a vtipne previedla dětenickým zámkom, kde ako inak, straší a nie hocijako. Naša partia sa pri prehliadke túlila k sebe a mali sme čo robiť, aby sme sa nebáli. Postavy, strašidlá vychádzali nečakane a vierohodne z každého kúta  miestnosti a  číhalo na nás prekvapenie za prekvapením. Boli sme ozaj radi, keď naša Žizelda skončila farbité rozprávanie o príbehoch a živote rodín, ktoré na dětenickom zámku kedysi žili. Rozlúčila sa s nami a odviedla nás do stredovekej krčmy na večerný program. Na ten sme sa tešili tiež.

Kaukliari, oheň, šermiari, žobráci, kati, zažijete popravu, upaľovanie čarodejníc ale aj inkvizíciu, dej a  postavy, ktoré sa predstavia v nápaditom a takmer veľmi dôverne prevedenom stredovekom divadle a v rôznych etudách, priamo pred hosťami. Nechýba hudba, tanec, zažijete stredovek doslova na vlastnej koži, doslova vás to vtiahne do deja. Sviečky, prítmie, tak ako kedysi, pochmúrna atmosféra dotvárajú celý večer. A samozrejme, aj tzv.“ mluva“ obsluhy, drsná a iná na akú sme zvyknutí.

Dostanete výbornú večeru – produkty z blízkeho okolia od sedliakov a s domácim chlebom, ktorú ako inak „spláchnete“ vynikajúcim dětenickým pivom, priamo z tunajšieho pivovaru. A ak máte chuť po takomto netradičnom večere zostať, stredoveký hotel je vám k dispozícii. Je zariadený veľmi účelne, zaujímavo a ozaj máte pocit akoby ste boli v inom svete. Prítmie, slama, na chodbách, dekorácie, ktoré dotvárajú atmosféru.  Izba je však komfortne zariadená, s vynikajúcou drevenou posteľou a kúpeľna so sprchou z konvy a plná siečok. A presne o polnoci sa ozvú strašidlá, i keď nás na ne  upozornili, báli sme sa. No nebudeme sa báť opäť do Detenic prísť znova. Páči sa nám tu a veľmi.

Tip na Silvestra 2020: Šokujúci Silvester –  šermiarska šou, tanečnice, ohňová šou, divoký medveď, ohňostroj a dobré domáce jedlo. Silvester začína od 19:00 končí 02:00 hodine. Cena: 1.500,- Kč/osoba, sedenie hore v stredovekej krčme a 2.000,-Kč/osoba, sedenie dole. Rezervácia na:info@detenice.cz

Program v Stredovekej krčme je každý deň. Vstupné stojí 155,- Kč. Stredoveký program si rezervujete vopred.

A o Dětenickom pivovare onedlho.

Autor: Beata Havranová

www.detenice.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.