Iný kút Východnej Moravy

...to je Valašsko. Poznáte Východnú Moravu, respektíve jej najvýchodnejšiu časť - Valašsko?

V známej obci v Rožnove pod Radhoštěm, je atraktívne Valašské múzeum v prírode. Vzniklo vďaka dvom nadšencom, bratom Aloisovi a Bohumírovi Jaroňkovcom, v roku 1925.

Autentické domy a predmety bežného života na Valašsku a artefakty z valašskej ľudovej kultúry a remesiel. Zemáky a  zelé, živobytí celé, mottom je i dnes. Valašská kuchyňa bola skromná ale chutná, gazdinky varili z toho, čo si doma vypestovali  a vychovali.  Strukoviny, pohanku, zemiaky, kapustu, či jahňacinu. Na Vianoce pripravovali dobroty z kysnutého cesta a piekli rôznych panákov, mikolášov a čertov a samozrejme, známe sladké frgály. Kedysi to boli koláče, ktoré sa gazdinke nepodarili,  a tak dostali toto „neslávne“ meno.

Dnes sú frgály známe nielen po celom Česku ale aj na Slovensku. Vyrábajú ich z kysnutého cesta a posypané sú mrveničkou. Makové, hruškové, slivkové, jednoducho vynikajúce. A za touto dobrotou sme sa tento víkend na Valašsko vybrali.  

Valašské múzeum v prírode žije počas adventu ozajstnými valašskými tradíciami, a teda aj frgálmi, ale aj postavami čertov, mikolášov, dobrých i zlých duchov. Postavy v autentických kostýmoch navodili vynikajúcu atmosféru. I napriek mnohým návštevníkom a chladnému počasiu sme nemali ako by sa zdalo stiesnený pocit. Davy domácich i zahraničných sa rostrúsili po areáli. Všade voňal kvalitný svařák, varený mušt, kyselica, domáce klobásky, dobroty poctivo vyrobené neodolateľne voňali i neodolateľne chutili. Zaujímavú ponuku mal aj tunajší Rožnovský pivovar. Pivo Rotschild a pivo Čert išlo takmer na dračku. Domáci hovoria, že je to černé pivo "s ocasem", jeho receptura je z čias pôvodného rožnovského pivovaru okolo roku 1940 a má tak, ako kedysi obrovský úspech.  Pred Vianocami je ozajstným hitom.

Ako nám povedal pán Libor Cabák, v Rožnovskom pivovare varia dnes pätnásť druhov piva a nielen to, pivo si môžete objednať do kúpeľa alebo si ho vypiť proti smädu priamo v nádhernej viktoriánskej medenej či drevenej kadi. V Rožnovských pivních lázních si môžete príjemne oddýchnuť. Na pár hodín sa ponoríte nielen do piva, ale aj do príjemnej atmosféry a dobrého pocitu a oddychu pri masáži, aromaterapii, či z kúpeľa. Raritou je aj štvorhviezdičková reštaurácia Alberta Málka. Vkusne zreštaurovaná bývalá ľadovňa pivovaru ( ľadovňa a priestory pivníc pre sudy s pivom tu boli už v roku 1712.), ponúka hosťom vynikajúce jedlá. Reštauráciu pomenovali po prapradedovi súčasného spolumajiteľa pivovaru. Albert Málek bol úspešným sládkom. Jeho  pani manželka, grófka Anna Kamel von Hardegger, mu zo svojho vena kúpila v roku 1908, práve  Rožnovský pivovar, a to  od baróna Rothschilda.  A tak aj pivo  s názvom Rotschild, ktoré tiež chutná znamenito, dopĺňa sortiment piva. Pivo a rôzne produkty z vôňou piva, či doplnené o pivo i prírodnú kozmetiku kúpite  v tunajšej predajni. A aby toho ešte nebolo málo, vonia to tu nielen pivom, ale aj čokoládou. Tá síce už nie je z piva,  ale chutí znamenite. Veď podľa receptov a poznámok pani Málkovej, ktoré sa dochovali, bola vychýrenou cukrárkou, tu majstri cukrári vyčarujú denne mnoho malých dobrôt vo forme praliniek. Rožnovský pivovar s pivnými kúpeľmi, reštauráciou Albrta Málka,  Málkovou čokoládovňou je zaujímavým  produktom i magnetom pre domácich i turistov. Návštevu pivných lázní, vrelo odporúčame. Pokračovanie  o tomto kúte  Východnej Moravy, zaujímavých tipoch, prinesieme o týždeň.

Beata Havranová

www.roznovskepivnilazne.cz, www.malekrestaurant.cz,

www.visitroznov.czwww.vmp.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.