Dni v krajine bavorského kráľa

Máme to šťastie, že môžeme dovolenkovať na našom obľúbenom mieste Bavorska, resepektíve Švábska, v regióne Allgäu. Nádherné pastviny, mierne zvlnená krajina doslova obsypaná krásnymi jazerami je aj na jeseň ako stvorená na krátku dovolenku

Príjemné mesto Füssen, za zapísalo do histórie  najmä pltníctvom ale aj výrobou lutien. Mesto má takmer dvesitsíc rokov starú históriu. Významný cech združujúci tých, čo lutny vyrábajú, vďaka nadšencom nezanikol a po rokoch tu opäť niekoľko špecialistov hudobné nástroje stavia.  Dnes sú to prevažne husle, ale majstri vyrobia na zakázku samozrejme aj lutnu. 

Cech majstrov staviteľov huslí ožil vďaka pánom Pierre Chaubert, ten v roku 1982 oživil starú tradíciu výrobu füssenských huslí a lutien. Otvoril si dieľnu, spolu so staviteľom lutní  pánom Ursom Langenbachom. Dieľnu môžete aj navštíviť. Dodnes tu obaja spolu pracujú. Môžete si u nich objednať  sláčiky či sláčikové nástroje. Všetko samozrejme ručne vyrobia, na jednom hudobnom nástroji pracujú majstri približne mesiac. Okrem toho títo páni reparujú a reštaurujú hudobné nástroje. Kupujúci sú väčšinou profesionáli muzikanti. A cena? Niektoré stoja  napríklad 18.000,-eur a mnohí odborníci si prídu po ne z celého sveta. Je úžasné, že mesto cech stavby huslí a lutien opäť podporilo a majstri svojho remesla dostali šancu pokračovať v tejto füssenskej tradícii, neodmysliteľnej v hudobnom svete. Dielňu môžete aj navštíviť.

Iná história nás zaviedla aj na ďalšie miesto. Prehliadli sme si Múzeum bavorských kráľov.
Sprístupnili ho v roku 2011. Vystavené exponáty, popisky sa venujú životu, histórii rodiny Wittelsbach, od ich začiatkov až po dnes. Leitmotívom výstavy je ako inak,  kráľ   Maximilian II.,.ten si dal vystavať zámok Hohenschwangau ako letnú rezidenciu, a jeho syn, kráľ Ludwig II., je zasa tvorcom fascinujúceho zámku Neuschwanstein. Moderne koncipovanú výstavu s interaktívnou muzeálnou technikou sme si s nadšením prezreli, tak ako aj oba oproti ležiace ságou opradené zámky – Hohenschwangau i Neuschwanstein.. Oba zámky sú otvorené počas celého roka okrem Štedrého dňa a Silvestra. K vstupenke dostanete aj audio sprievodcu. Je v češtine, a tak nesporne zaujímavý výklad  o tomto rode, bude pre vás o to vzrušujúcejší. Múzeum bavorských kráľov je otvorené denne okrem 24.-25.decembra a  1. januára od 09:00-17:00 hodiny.

Centrum predaja lístkov:

apríl až október: 07:30 - 17:00 hod.

16. október až marec: 08:30 – 15:00 hod.

Je optimálne, keď pôjdete autom, cez Rakúsko, smer Salzburg, po A1, a následne za Salzburgom okolo jazera Chiemsee, po diaľnici 8 smerom na Mníchov a Rosenheim, na mieste Irschenberg zídete z diaľnice a pôjdete ďalej po spolkovej ceste  472 okolo mesta Bad Tôlz smer Füssen.

Beata Havranová, foto slider: Füssen Tourismus und Marketing / Gerhard Eisenschink

http://www.hohenschwangau.de/museum_der_bayerischen_koenige.html

http://www.neuschwanstein.de/

www.ticket-center-hohenschwangau.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.