Chlebíček z mlyna

Región okolo mesta Znojmo, je obľúbeným cieľom pre milovníkov kultúry, vína, tradície i cyklotrás...

Juhomoravské kráľovské mesto Znojmo poznajú už mnohí čitatelia nášho portálu, avšak okolie Znojma s vinicami, Vranovskou priehadou, mnohými pamiatkami a zaujiímavými tipmi je taktiež rovnako atraktívne ako mesto samotné. Napríklad na predĺžený výlet, či dovolenku. Tí, ktorí milujú byciklovanie sa, vedú trasy od jednej krásy k druhej. My sme štartovali zo Znojma a našou prvou zastávkou bol renesančný vodný mlyn v obci Slup.

 

Úžasná renesančná, obrovská stavba, žil tu bohatý mlynár, chodili sem sedliaci mleť múku z celého okolia. Dnes je v ňom expozícia vývoja staročeského mlynárstva, je unikátnou technickou pamiatkou. Impozantná stavba vodného  mlyna v obci Slupi je funkčná len vtedy, keď návštevníci pozorne počúvajú výklad pani sprievodkyne, a tá im za odmenu „zahrá koncert“: spustí všetky funkčné valce, tzv.kašník, a valcové mlynské zloženie a atmosféra mlyna aká tu bola kedysi opäť ožije...A bude to aj  1. septembra, kedy sa v areáli bude konať už štrnásty ročník Slávnosti chleba.

Okrem toho, že si návštevníci upečú svoj chrumkavý chlebík, uvidia výstavu poľnohospodráskej techniky, remeselný jarmok, prehliadku folklórnych súborov a samozrejme budú  mať možnosť, prezrieť si nádherný mlyn. Vstupné v tento deň bude so zľavou: 30,-Kč. Otvorené bude od 09:00 hodiny do 19:00 hodiny. A navyše, pekári a milovníci pečenia chleba môžu  sledovať pečenie vo vojenskej poľnej pekárni. Chlebík bude na predaj.

Autor: Beata Havranová

www.technicalmuseum.cz/pamatky/vodni-mlyn-ve-slupi

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.