Terenten - najslnečnejšia dedina

Nikde v Južnom Tirolsku nesvieti počas slnečných dní tak dlho slnko ako v obci Terenten. Dedine, ktorá má 1700 obyvateľov, v doline Pustertal. V lete je to denne 12 hodín, v zime zasa 8 hodín.

Suma sumárum vychádza, že obec Terenten má 2285 slnečných hodín v roku, čo potvrdzuje poveternostná stanica v juhotirolskom meste Bozen, v Taliansku. Tá sleduje tento úkaz posledných päť rokov. Na základe tohto poznania dostala obec Terenten oficiálnu pečať “Slnečná dedina”.

Svojimi „D vitamín čerpacími stanicami“, ktoré miestni vybudovali na vyhliadkových miestach, chcú upriamiť pozornosť na dôležitosť a účinné pôsobenie slnečného svetla na ľudský organizmus. Vitamín D je látka, ktorú organizmus potrebuje na posilnenie kostí a svalstva. Okrem toho by mal chrániť telo aj pred infarktom, rakovinou a civilizačnými chorobami. Tvorí sa pomocou slnečného žiarenia. Preto treba využiť lákavú ponuku obce Terenten, ležiacej 1.200 metrov v nadmorskej výške, čo najlepšie.  

Experti radia, že najmenej 10 až 15 minút denne by sa mal človek podrobiť „slnečnému kúpeľu“, pričom zdôrazňujú, že slnku treba nastaviť aspoň tvár, ruky, ramená a nohy.

No ozajstnú „slnečnú cestu (tzv. „Sonnenweg“ ), bude mať Terenten na jeseň tohto roku. Dovtedy časť jestvujúcej panoramatickej trasy dokončia a obohatia o množstvo naučných staníc na tému Slnko.

Na ceste za slnkom

Vitamín D, čerpacia stanica v obci Gols 

Turistická trasa vedie cez námestie Terentenu smerom  na sever, popri  mlynoch. Neďaleko posledného mlyna vedie pravidelne stúpajúca cesta (značenie „8a“) až do obce Gols. Keď tam prídete, panoráma a okolitá príroda vás odmení. Môžete si  vychutnávať prekrásnu atmosféru Dolomitov a opäť „natankovať“ slnko, teda Vitamín D – z „čerpacích staníc“. 

Trvanie výstupu, cca. 1,5hodiny

Vitamín D, čerpacia stanica v obci Mosereck

Turistická trasa vedie z centra smerom na sever  popri mlynoch až po parkovisko. Odtiaľ je menšia asfaltová cesta až k jednej horskej ceste. Táto trasa so značením („8b“) vedie pravidelným stúpaním k  Moserecku. Ste v cieli a už môžete využiť našu ponuku slnečného tankovania. 

Trvanie výstupu, cca. 2hodiny

Spracovala GK, Foto: Tourismusverband Kronplatz, www.kronplatz.com

 

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.