Mesto Ottov

Na železnom tátošovi po krásnom meste na rieke Labe...

Keď sme dostali pozvanie z centrály cestovného ruchu pre destináciu Nemecko ( Germany travel – www.germany.travel), do Magdeburgu, potešilo nás to. Jediné, čo sme o Magdeburgu vedeli, že je spojené istým spôsobom s menom Friedensreicha Hundertwassera, a že leží na rieke Labe, že má úspešný klub kanoistov, čo nie je málo.... A nemýlili sme sa. Tento rakúsky umelec navrhol budovu v Magdeburgu, ktorú dokončili v roku 2005. Išlo o jeho posledný projekt. Stojí v centre mesta, neďaleko magdeburgského Dómu, gotickej katedrály. Katedrálu postavili v roku 1363 ( oficiálny názov má Magdeburgský Dóm sv. Mauritius a Katharina). Je posledným miestom večného odpočinku prvého cisára svätej rímskej ríše Otta Veľkého a Otta von Guericke, čo ovplyvnilo domácich radných, že dali mestu „prezývku“- Magdeburg je mesto Ottov! – je city of Otto

No a keď nám ponúkli „prebrázdiť“ mesto na bicykli, zajasali sme nadšením. Dobrý nápad, pre toho, kto prvý raz príde do tohto mesta plného zelene, čistoty a bohatej histórie. Náš zážitok bol o to väčší, že nás sprevádzal pán Hans, s  perfektnou angličtinou a úžasnými znalosťami o meste a jeho okolí.

Dom Hundertwassera – Zelená citadela, ako sa budove hovorí, navrhol, ale už stavbu nezrealizoval, je atrakciou, kde je divadlo, hotel, byty - je ich päťdesiatpäť, apartmány, vlnité podlahy, či prekrásne priestory pre strávenie medových týždňov. Stavba v ružovej farbe s množstvom zelene, krivé, či okrúhle steny. Pán Hans nás vyviedol po viac ako dvesto schodoch do veže Johannesovho kostola, ktorý je najstarší v Magdeburgu, to všetko, čo nám ukázal, tie pamätihodnosti, stavby, sme následne videli z sedla bicykla. Prešli sme rieku Labe, na ktorej mesto leží niekoľko razy tam a späť, späť a tam, a stále bolo aj po piatich hodinách jazdy na bicykli čo vidieť, obdivovať. Magdeburg má dnes 230 000 obyvateľov a je  mestom Ottov. Prvým bol  Otto - nemecký cisár Otto, druhým známa osobnosť, vynálezca Otto von Gueircke – fyzik, politik, vedec a vynálezca, objaviteľ vývevy a vákua. A tak sú Magdeburčania na svoju minulosť právom hrdí.

Výlety do okolia, neďaleký skvostný a malebný Qeudlinburg, mesto svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, či Národný park a pohorie Harz. Všetko tu nájdete v okruhu 50 kilometrov od Magdeburgu, dokonca aj bližšie. Magdeburg má veľa záhrad, parkov, jedným z nich je obľúbeným Elbauenpark ( www.elbauenpark.de ). V jeho centre stojí  najväčšia drevená veža na svete vôbec. V roku 1999 ju postavili ako raritu v rámci výstavy kvetov, ktorá sa koná vždy na inom mieste Nemecka, každé dva roky. V jej útrobách sa skrýva všetko zaujímavé, čo sa môže turista dozvedieť o vede, technike, histórii, vynálezoch ( od počiatku ľudstva, antiky, stredoveku, novoveku.. atď.) a to na šiestich poschodiach, všetko z masívneho dreva. Veža má 42 metrov a pohľad z jej vrchola vám poskytne pohľad na panorámu mesta Magdeburg, ako na dlani. Okrem toho je v parku mnoho iných atrakcií. Elbauenpark Magdeburg je otvorený: od apríla – októbra. Odporúčame jeho náštevu.

A ešte čosi, bábkové divadlo, tiež stojí za zoskočenie z bicykla. Má najväčšiu zbierku bábok - figurín, postavičiek, v strednom Nemecku vôbec. Viac ako 1.200 bábok, objektov, pozýva obdivovať. Oficiálne múzeum otvorili v roku 2012. V nádherne zrekonšturovanej vile tzv. Rayonhaus z roku 1884 – der villa p.®, na ploche 650 štvorcových metroch a troch podlažiach uvidíte vývoj bábkoherectva v Európe, prečítate si v popiskoch o histórii hry divadla s bábkami, od jeho počiatku ( ca 1.500 rokov pred Kristom ), až po dnešok.

A čo rieka Labe, tá má nesporne svoje čaro, čo pôsobí nesporne na atmosféru celého mesta. Už len to, že vidíte veľké výletné lode, či využijete jej brehy na oddych alebo šliapnutie do pedálov, sú tu rôzne zákutia, staré i moderné kaviarničky, lavičky, miesta na rozjímanie, a tým aj iný pocit, z mesta.

Bicykle, e-bikes, mesto má veľkú požičovňu bicyklov vôbec v regióne Sachsen - Anhalt. Vďaka spoločnosti www.elbe-rad-weg.de s perfektnými bicyklami, vybavenými nepremokavými vakmi pod sedadlom, pre prípad dažďa aj pláštenkou, ( mnohé z nich by sme radi vlastnili aj doma ), sme mali z Magdeburgu neopakovateľný zážitok.

Magdeburg ponúka turistom aj špeciálnu kartu: Magdeburg tourist Card na 24 hodín ( stojí 7,50,- €, 48 – stojí 11,50,- € alebo 72 hodín je za 15,00,-€). Zahŕňa atraktívne zľavy až do 50% u všetkých partnerov, tých je dvsdsaťpäť, zdarma cestovanie električkou a mestskými autobusmi v okruhu mesta. www.touristshop-magdeburg.de. Pokračovanie Vám prinesieme v piatok.

Beata Havranová, fotografie autorka

www.germany.travel

 www.magdeburg-tourist.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.