Južné Tirolsko, Taliansko

Tento raz sme sa vybrali do Južného Tirolska, Talianska, cestou po diaľnici cez Viedeň, Linz, Salzburg, smer Innsbruck a Brennerský priesmyk, ( ca 6,5 hodín), Mýto cez Brenner stojí za jedno auto 9,- €-EUR) a následne menšiu sumu zaplatíte za krátku časť talianskej diaľnice smer Vipiteno/Sterzing. V prípade, že sa vyberiete „juhom teda spodkom“, cez Rakúsko, pôjdete smer Villach, Korutánsko, je cesta do Južného Tirolska kratšia. Avšak od Villachu je len spolková cesta, kde sú často obmedzené rýchlosti na 70 alebo 80 kilometrov. Teda veľmi čas neušetríte.

UNESCO prírodné dedičstvo vidieť opäť zblízka, na to sme sa tešili doslova celý rok. Opäť sme mali možnosť „zlyžovať“ s našim sprievodcom Paulim opačné poradie ako minulý rok Sella Rondu a to v smere proti hodinovým ručičkám. Bol to doslova zážitok, ktorý nám opäť vydrží ďalší rok...

Prejsť na lyžiach celú oblasť Sella Ronda, to je niekoľko desiatok kilometrov!!, a tak nám kolegovia Taliani odporučili vyštartovať čo najskôr ráno, aby sme celý trasu mohli zlyžovať. Samozrejme s krátkymi pauzami na posilnenie sa, kedy nemohol chýbať náš obľúbený  drink s kávičkou a šľahačkou „Bombardino“. Trasa spája  navzájom lyžiarske strediská Gröden, Alta Badia, Arabba a dolinu Fassatal. Okruh Sella Ronda je vlastne doslova akoby ste objali, či obkolesili mohutnú skupinu "zubatých" kopcov tzv. skupiny Sella v Dolomitoch. Trasu môžete zlyžovať proti smeru hodinových ručičiek, je vyznačená v mapách zelenou farbou alebo v smere hodinových ručičiek, čo je značené zasa oranžovou farbou.  V tom prvom prípade začnete v obci Wolkenstein v Grödegu až na Sellajoch, prelyžujete cez Arrabu, následne Corvaru až po Colfosco. Tento úsek má dĺžku 38 km a je na ňom 22.950!! metrov perfektne upravených, širokých zjazdoviek. Takmer na každej máte pocit, že je to všetko vaše, privátne. Boli sme takí nadšení, že ani keď sa už takmer všetky lanovky zastavili, nám nestačilo. V regióne Sella premávajú vleky a lanovky do 15:30 hodiny!!

POZRITE SI AJ: Južné Tirolsko - fotogaléria a VIDEO

Deň bol ako vymaľovaný, blankytne modrá obloha ako v rozprávke,  „opačná“ trasa zjazdoviek Sella Ronda sa nám veľmi páčila. No to nebolo všetko, pre nás ďalším prekvapením a novinkou bol úžasný areál v doline Antholztal, neďaleko Kronplatzu, či mesta Bruneck. Taliani sa totiž stále viac a viac užívajú bežecké lyžovanie. Veď napokon Antholz, (po taliansky Anterselva), ako známe európske stredisko pre biatlon, je ozajstným unikátom. Pre mnohých sú bežky úžasným doplnkom, či kombináciou k alpskému lyžovaniu, čo je ideálne. Jeden deň máte chuť prebrázdiť nádherné zjazdovky Kronplatzu, či Sella Rondy a na druhý deň zasa úžasnú možnosť a optimálnu zmenu pre  telo i dušu a síce bežky.

Do doliny Antholztal je z Brunecku len pár kilometrov. Keď sme pozorovali skupinu mladých nadšencov tohto športu mali sme pocit, že stáť na bežkách je čosi jednoduché nenáročné, veď všetkým okolo nás to šlo tak ľahučko....ale realita bola iná. Tréner Christian ( špecialista na biatlon) sa s nami veľmi nemaznal. Pár ukážok ako držať telo, prenášať váhu, či stáť vôbec na iných lyžiach ako sme zvyknutí a už sme museli ukázať aj my, čo vieme. Verte, nebolo to vôbec jednoduché. Aj keď ste dobrými lyžiarmi, bežky sú úplne iné... Nielen, že stojíte na tenučkých lyžiach a hádže vás to sprava doľava, navyše aj dlhé palice zo začiatku pri prvých pokusoch doslova prekážajú. Niektorí naši novinárski kolegovia neboli nováčikmi, trošku sme im závideli švih a radosť, s ktorou sa pustili do bežeckého lyžovania. Nedali sme sa však zahanbiť, a po chvíli sme sa už kĺzali na drevených „špajgličkách“ aj my. Vyskúšať si bežky vrelo odporúčame a najmä tu v areáli Antholzertal. Ste na dobrom vzduchu, máte pravidelný pohyb, nádherné hory okolo seba a cena na jeden deň 5 € stojí  za to.......

Ubytovali sme v hoteli Christof vo Welsbergu (www.hotel-christof.com) neďaleko Brunecku. Nádherný wellness, sauna i úžasná kuchyňa pani domácej nás nesklamali, zasa sme sa cítili ako doma a personál sa k nám, hosťom, správa akoby všetci boli členmi ich rodiny, a to je úžasný pocit.  Vrelo odporúčame, Južné Tirolsko vás privíta s otvorenou náručou..

Beata Havranová, fotografie: autorka a Prokop Slováček

www.dolomitisuperski.com, www.kronplatz.com

www.hotel-christof.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.