Nový skvost v Paríži

Len čo sa vlani otvorili brány Picassovho múzea v Paríži, už sa dokončili aj stavebné práce na novom architektonickom skvoste – budove novej filharmónie - ktorý vhodne zapadol do okolia „Parc de la Villete“ na východnej strane Paríža.

Jeho autorom je vo svete známy francúzsky architekt Jean Nouvel a na jeho strane stáli aj dvaja významní odborníci na akustiku – Harold Marshall z Nového Zélandu a Yasuhisa Toyota Japonska. Výsledkom ich spolupráce je nápaditý projekt futuristickej stavby z betónu a lesklého alumínia, vhodne vklinený svojimi jemnými kontúrami do krajiny. V tejto novej budove filharmónie nájdu svoje miesto rôzne cieľové skupiny milovníkov hudby, a to či už pre koncertné účely alebo aj výučbu na jednotlivé hudobné nástroje. Ďalšie vysoko moderné multifunkčné sály sú určené nielen pre obchodné účely, ale aj pre rôzne spoločenské podujatia. Scénicky, architektonicky, ale aj akusticky je zaujímavá veľká koncertná sála pre 2400 poslucháčov, ktorá má v strede pódium pre účinkujúcich ako nový inovatívny prvok. Novinkou je aj vzdialenosť sedadiel od scény, ktoré museli mať 30 metrový odstup od účinkujúcich. Už teraz je zrejmé, že v tomto novom architektonickom skvoste sa budú uchádzať o priazeň publika tie najlepšie hudobné telesá svetového rangu. Novú filharmóniu v Paríž otvorili v januári a tak má Paríž zasa o jednu architektonickú raritu viac.

GK, http://www.philharmoniedeparis.fr, foto: William Beaucardet , Guy Montagu-Pollock

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.