Po stopách Toulouse-Lautreca

Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec –Monfa, tak znie plné meno jedného z najvýznamnejších francúzskych maliarov, ktorý sa narodil pred 150 rokmi, presnejšie 24. novembra 1864 v Albi.

Mesto, ktoré je len 70 kilometrov vzdialené  od Toulouse,  patrí k najkrajším vo Francúzsku a zrejme preto ho domáci označujú ako  „Les Plus Beaux Villages de France“. Je tu aj niekoľko zámkov, ktoré boli vo vlastníctve umelcovej rodiny. Napríklad zámok Chateau de Bosc , v ktorom Toulouse-Lautrec prežil veľkú časť svojej  mladosti. A dnes? Umelcova praneter pozýva návštevníkov, aby mohli nazrieť do prekrásnych priestorov. Ďalšie zámky, ako napríklad Salettes a de Mauric postavené vo viniciach, zmenili svojich vlastníkov. Prvý z nich je už 40 rokov majetkom umelca Bernarda Bistesa, ale verejnosti je prístupný, kým ten druhý je prebudovaný na štýlový štvorhviezdičkový hotel. Cesta po stopách maliara sa však v Albi nekončí:  vyvrcholením je návšteva múzea „Palais de la Bervie“ s jeho maľbami plnými životodarných farieb, pohybu a erotiky. Ale aj vynikajúcich portrétov z parížskeho divadelného prostredia. Umelcova matka a jeho blízky priateľ Maurice Joyant položili základy tohto múzea ešte v roku 1922 a darmi prispeli ku skvostnej zbierke, ktorá stojí za návštevu.

GK

www.tourisme-tarn.com, foto: www.flickr.com/photos/albi-tourisme

 

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam za dobrým vínomKam na víkend
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.