Salzburgské nokerle

Biele ako sneh, sladučké ako láska, ľahučké ako pierko a jemné snáď ako bozk.... podľa legendy to bola práve Salome, ktorá vraj vymyslela tento dezert, ktorý by mal predstavovať tri zasnežené salzburské kopce: Mönchsberg, Kapuzinerberg a Gaisberg. Salome Alt bola životnou partnerkou kniežacieho biskupa mesta Salzburg Wolfa Dietricha von Raitenau.

Ak sa rozhodnete pre návštevu Salzburgu, potom by ste určite mali ochutnať práve túto špecialitu – Salzburské halušky (ňoky). Dezert podávajú teplý, po hlavnom jedle, posypaný práškovým cukrom a zväčša s teplými malinami či brusnicami. Nockerle sú známe aj za oceánom. Tam im hovoria „floating islands“ (plávajúce ostrovy), ale v Salzburgu sa podával určite ešte pred objavením Ameriky. Veď je to jedna z ikon rakúskej kuchyne!

Je viac reštaurácií v meste, kde si ich môžete objednať a zaručene vám budú chutiť. Ale ak by ste išli od Salzburgu ďalej, do doliny Gastein, je tu „špeci“  reštaurácia, kde určite nájdete túto sladkú salzburskú špecialitu na jedálnom lístku a nielen to, dokonca ich pripraví mnohonásobná majsterka v pečení týchto sladkých halušiek, pani Elfriede Berti. Spolu s manželom, kuchárom, pánom Hansom-Petrom Berti a ich dcérou sa venujú vareniu podľa feng shui. Ak prídete do ich reštaurácie UnterbergerWirt, v časti Unterberg, v obci Dorfgastein, možno nebudete chcieť ani odísť, taká je tu pohoda, čisto a úžasná slaná i sladká kuchyňa. Varia len z domácich produktov, ktoré si v záhrade vypestujú, či  v maštali vychovajú.....r ešturácia má aj pekné izby, a tak po dobrom obede a sladučkých salzburských haluškách si môžete objednať aj ubytovanie.

A ešte recept, vyskúšajte:

8 bielok, štipka soli
120 g kryštálového cukru
1 citrón – šťava z neho
1 polievková lyžica hladkej múky
4 žĺtka

Trochu masla na vymastenie formy, práškový cukor na posypanie. Ohňovzdornú formu na pečenie vytrieme maslom. Ďaľšiu časť masla necháme trošku zhnednúť v rozohriatej rúre. Medzitým bielka zľahka prisolíme a pridáme k nim cukor a citrónovú šťavu, masu vyšľaháme metličkou do hutného snehu. Z masy spravíme „tri veľké ňoky“, ktoré položíme do horúcej formy a pri 180 stupňoch desať minút pečieme. Potom ich pocukrujeme práškovým cukrom a hneď ešte teplé  servírujeme s brusnicami ako prílohou. Umením pri tomto recepte je práve konzistencia bieleho snehu. Perfektné sú vtedy, keď bielka šľaháte ani málo, ale ani veľmi veľa, ako nám povedala majsterka, pani Elfriede Berti.

Tím www.kamkam.eu želá dobrú chuť!

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.