Znojemské vinobranie sa blíži

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínom

Už od marca sú v predaji vstupenky na najväčšie slávnosti vína v Českej republike, na Znojemské historické vinobranie, ktoré sa bude konať 9. až 11. septembra 2022. Nech už je pre vás návšteva vinobrania tradíciou, alebo sa chystáte po prvý raz, nepremeškajte možnosť výhodnejšieho nákupu vstupeniek, a to až do 31. augusta.

„V centre Znojma pripravujú 38. ročník jedinečného festivalu spájajúceho víno, históriu a multižánrový program. V týchto dňoch dokončujeme prípravy, aby sme ho návštevníkom priniesli tak, ako boli zvyknutí. Vieme, že k nám mieria desaťtisíce návštevníkov z rôznych kútov Českej republiky a veríme, že sa nielen im, ale i Znojemčanom bude program páčiť,“ predstavuje Jakub Malačka, starosta Znojma.

Riaditeľ Znojemskej besedy, pán Mgr. František Koudela, pani Šárka Charvátová, predstaviteľka Elišky, manželky českého kráľa Jana Luxemburského, a pán starosta mesta Znojmo, Ing. Jakub Malačka, MBA

Okrem tradičných trinástich scén ponúkne tento rok  produkcia  novú tému, zameranú na sadovníctvo a ovocinárstvo. „Dlhodobo spolupracujeme s farmou U Troch dubov, ktorá je jedným z najväčších pestovateľov ovocia na Znojemsku. Spoločne s nimi tak na ulici Přemyslovcov vznikne nová oddychová zóna spojená práve so sadovníctvom. Návštevníci si tak okrem vína budú môcť kúpiť sezónne ovocie pestované v okolí Znojma, najrôznejšie mušty a ďalšie produkty,“ informuje pán František Koudela, riaditeľ Znojemskej besedy.

Dramaturgia tohto ročníka ponúkne koncerty interpretov ako Chinaski, teepee, Marek Ztracený, Poletíme! Lenny, Richard Müller, The Atavists, James Harries, Fast Food Orchestra, Pavel Calta, alebo slovenský ľudový súbor SĽUK, ktorý patrí k najväčším ľudovým súborom v strednej Európe. „Ako novinku môžeme z programu predstaviť koncert Lucie Bílé s kapelou Petra Maláska alebo Emmu Smetanu a Jordana Haja,“ hovorí František Koudela zo Znojemskej Besedy.

Celkom štyri scény budú opäť zamerané na historické súbory. Predstaví sa 250 účinkujúcich historického šermu, kaukliarov, dobových hudobníkov, žonglérov, hltačov ohňa a veľa ďalších. Návštevníci tak uvidia napríklad vojenské tábor alebo inscenáciu stredovekého súdu. Chýbať nebudú ani rytierske turnaje a najznámejšiu časť znojemského vinobrania – sprievod kráľa Jana Luxemburského s družinou. Sprievod, čítajúci na päťsto postáv, vyrazí do centra mesta počas dvoch festivalových dní a predstaviteľmi kráľovskej dvojice budú opäť znojemskí rodáci Miroslav Hrabě a Šárka Charvátová.

Kráľovská družina neprináša do historického centra mesta iba jedinečnú atmosféru, ale tiež zlaté a strieborné pamätné mince. „Ako tému mincí sme na tento rok zvolili významné výročie 200 rokov od narodenia prírodovedca Johanna Gregora Mendla, ktorý v polovici 19. storočia pôsobil ako pedagóg na znojemskom gymnáziu. Komu sa pošťastí a podarí sa mu chytiť práve zlatú mincu, môže si ju vymeniť za vstupenku na ďalší ročník Znojemského historického vinobrania,“ hovorí Jakub Malačka, starosta Znojma.

Počet scén sa tohto roku rozrastie. Na ulici Přemyslovcov, neďaleko areálu pivovaru, vyrastie nová oddychová zóna, ktorá ponesie názov U Troch dubov. Zameria sa na sadovníctvo a spracovávanie ovocia, ktoré je pre Znojemsko typické. Partnerom novej scény je jeden z najväčších lokálnych pestovateľov ovocia - Farma U Troch dubov. V oddychovej  zóne tak návštevníci nájdu rôzne formy posedenia s výhľadom na priľahlé Gránické údolie, ale tiež predaj ovocia, muštov a ďalších produktov. Na svoje si prídu tiež deti, ktoré sa naučia ako vyrobiť pečiatku z jablka a mnoho ďalšieho.

Nech už je pre vás návšteva vinobrania tradíciou, alebo sa chystáte po prvý raz, nepremeškajte možnosť výhodnejšieho nákupu vstupeniek, a to až do 31. augusta. Dvojdňové permanentky za zvýhodnenú cenu 450 Kč si môžete kúpiť v Turistickom informačnom centre na Obrokovej ulici v Znojme alebo v sieti Ticketstream. Pokiaľ chcete dostávať pravidelnú dávku informácií na čo všetko sa môžete tešiť, sledujte web a oficiálnu udalosť na Facebooku.

Ďalšie informácie, online akreditácie a kontakty hľadajte na www.znojemskevinobrani.cz

Foto: Jan Ráček – so súhlasom - Znojemská beseda

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.