Tipy v regióne Zell am See-Kaprun

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistiku

Prechádzka mestom  

Prechádzka historickým mestom Zell am See a jazera, návšteva tzv. veže: Vogtturms. V tomto múzeu objavíte históriu Zell am See. Ako žili obyvatelia tohto mestečka v Soľnohradsku? (www.zellamsee.salzburg.at)

Nezabudnite na navštíviť obchodík Hofladen Augut (je partnerom Via Culinaria), kde môžete ochutnať a nakúpiť množstvo domácich výrobkov. (www.augut.at)

Hrnčiarskemu remeslu sa zasa môžete priučiť na adrese Landhotel Martha. (www.landhotel-martha.at/de/waldwerkstatt)

Návšteva lahôdok Lumpi

V strede pešej zóny sa nachádza obchodík majiteľa Petra Lumpiho, ktorý zásobuje región Pinzgau rôznymi dobrotami a lahôdkami. (www.lumpi.biz/cms/de/page/feinkost/sortiment.php)

V regióne jestvuje tzv. Via Culinaria, akási kulinárska trasa regiónu, do ktorej sú združení rôzni výrobcovia regionálnych špecialít. Pečú chlieb, špeciálne pečivo podľa tradičných receptov, vyrábajú syry, tvaroh, dodávajú ryby, či pália ušľachtilú pálenku (destiláty). Návšteva obchodíka Lumpi Vás isto zaujme. (www.viaculinaria.com) Skvelým tipom je reštaurácia pri jazere Zell am See: Steinerwirt.  Má vínnu pivnicu starú viac ako 400 rokov, vynikajúcu kuchyňu a je tiež partnerom „Via Culinaria“. (www.steinerwirt.com)

Návšteva hradu Kaprun

Hrad postavili podľa historikov v 12. storočí na objednávku hornobavorskej šľachtickej rodiny Falkensteiner. Prvá zmienka o hrade je z konca 13. storočia, žilo na ňom niekoľko šľachtických rodov. V 20. storočí sa z hradu začínala stávať ruina, ktorú však čoskoro členovia Združenia na podporu obnovy hradu obnovili. Hrad v Kaprune prispôsobili novým potrebám, zdvihli jeho strechu, zrenovovali ho. Odvtedy je táto stredoveká stavba symbolom mesta Kaprun. Dnes sú jeho zrenovované priestory vyhľadávaným miestom pre kultúrne podujatia, a veľmi radi ho vyhľadávajú filmári. (www.burg-kaprun.at)

Múzeum v Kaprune

Takmer 4000 rokov stará história, to sú rôzne exponáty a informácie v Múzeum v Kaprune. Prvé osídlenia v tomto soľnohradskom regióne, ich archeologické artefakty, ktoré archeológovia našli a práve v múzeu vystavili. Taktiež je v múzeu zdokumentovaný vývoj tunajšieho turizmu, cca od roku 1900. Svoje miesto tu má aj téma 2. svetovej vojny či história stavby obrovskej vodnej elektrárne, ktorá je v Kaprune.(www.kaprunmuseum.at). To čo sa oplatí vedieť o histórii Zell am Seenájdete v múzeu vo veži - Vogtturm v Zell am See.


Vötter's múzeum automobilov

V múzeu vo Vötter’s Fahrzeugmuseum v Kaprune sa nachádzajú takmer zabudnuté typy automobilov. V tomto jedinečnom múzeu na návštevníka čakajú odltimery a motorky z roku 1950 až do roku 1970. Medzi exponátmi sú kuriózne kúsky, napríklad model od autora Messerschmitta - jeho „kabínková motorka“.(www.oldtimer-museum.at)

Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.