Hrady a zámky v Južnom Tirolsku

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipom

Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Bohatú históriu Južného Tirolska pripomína až 800 zámkov, hradov a starých usadlostí s mohutnými vežami, vežičkami a obrannými múrmi, rytierskymi sálami či s hradnými kaplnkami.

Rytierska tradícia

Najmä dovolenkový región Kronplatz je bohatý na stopy po rytieroch a hradných paniach. Južne od Brunecku, hlavného mesta regiónu Kronplatz, sa nachádzajú dve obce –Ehrenburg a Reischach. Odtiaľ vedie pohodlná cesta ku zámku Ehrenburg a Michelsburg. Zámok Ehrenburg je známy svojím jedinečným dvorom s arkádami, ktoré sú podopreté granitovými stĺpmi s filigránskou výzdobou. Múry ďalšieho zámku – Michelsburg - sa týčia do výšky pozdĺž skalného útesu.

Zámky, ako napríklad Bruneck, Thurn a Welsperg sú prakticky múzeami s rozdielnym tematickým zameraním. Zámok Bruneck je jedným z piatich miest, ktoré sú známe aj mimo Južného Tirolska, ako Messnerovo múzeum. Návštevníkom ponúka výstavu pod názvom RIPA, tematicky orientovanú pre horolezcov z celého sveta, ktorú zostavil extrémny horolezec Reinhold Messner.

Takmer zabudnutý národ

Ďalšie regionálne múzeum, orientované na ladinskú kultúru (Ladinovia sú takmer zabudnutý národ žijúci v talianskych Dolomitoch ) má svoje sídlo na zámku Thurn v St. Martine. V ňom sú návštevníci konfrontovaní so zvláštnosťami jazyka a kultúry ľudí z ladinských údolí.

Ďalší zámok Welsperg v rovnomennej obci, ktorý sa nachádza na východnej strane regiónu Kronplatz na kopci Bergfried, vidno už zďaleka. Historikmi najviac oceňovaná je jeho stará zámocká kuchynská výbava a rytierske sály so stredovekou atmosférou, ktoré stále slúžia na usporadúvanie koncertov.

Na vlastnej koži

Ak si chcete na vlastnej koži vyskúšať ako sa žilo a bývalo na takýchto starých zámkoch a aká tam bola atmosféra, máte možnosť stráviť dni v zámockom štvorhviezdičkovom hoteli Sonnenburg v St. Lorenzi. Ide o rytiersky zámok, ktorý počas svojej tisícročnej histórie slúžil ako kláštor pre Benediktínov, ako vojenská nemocnica či domov pre chudobných. Dnes je jeho klenotom predovšetkým zrekonštruovaná „liečivá záhrada“ a krásna kvetinová výzdoba celého dvora.

Dvojhviezdičkový zámok Schloss Neuhaus in Gais so zámockou kaplnkou, zámockou záhradou a rytierskou sálou zasa ponúka skvelý priestor pre rodinné oslavy. V neuveriteľnom tichu tu možno prenocovať v izbách vo veži, s vyrezávanými nebeskými posteľami a s nádherným výhľadom.

www.kronplatz.com

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.