Perličky od babičky...

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na turistikuKam a kde sa ubytovaťKam za športom  v zime

Takto by sme mohli začať náš článoček o nádhere zvanej perličky.... Boli to "perly pre chudobnejších", ale aj tak dobyli celý svet. V kraji Jizerských hôr toto remeslo takmer zaniklo... Našťastie iba takmer. Tá tradícia bola našťastie rodinná, takže ju opäť vzkriesili potomkovia, ktorých predkovia vo fabrikách kedysi pracovali. Tak sa výroba i čaro farebných korálov  mohlo zachovať a kvôli perličkám z Jablonca nad Nisou i tunajšej krásnej prírode sa oplatí spraviť si do Libereckého kraja výlet.

"Rodinné klenoty" z Jablonca

Spomínané perličky boli sklenené, čierne, brúsené, fúkané, tlačené či voskované. Sklenené, sekané a brúsené perličky, boli od tridsiatych rokov 19. storočia dôležitým jabloneckým exportom. Kupovali ich najmä spoločnosti s galantériou či odevné firmy v Európe, v  exotických destináciách zasa domorodci. Domáci výrobcovia v Jizerských horách z nich zhotovovali drobné galantérne a dekoratívne predmety. Technológia výroby perličiek pochádza z talianskych Benátok a keďže niektoré informácie o výrobe z talianskych dielní „unikli“, produkciu perličiek vedeli optimálne vylepšiť. V súčasnosti je v Jablonci nad Nisou múzeum, ktorým vás prevedú dámy, ktoré so zanietením rozprávajú o neľahkej dobe v tomto krásnom, ale drsnom kraji. Inšpiráciu čerpajú z príbehov svojich rodín. Na výstave „Okouzleni perličkami“ uvidíte rôzne módne kúsky, bižutériu, klobúky, fotografie z histórie výroby, obrazy z perličiek, či dobový nábytok. Výstavu si môžete pozrieť do 8. mája tohto roku.

Na Ještěd ako za starých čias

A keďže z Jablonca je na skok do Liberca, zašli sme aj na známu horu Ještěd. Tá „tróni“ priamo nad mestom Liberec, poznáme ju aj my, skôr narodení, najmä známy horský hotel na jej vrchole. Ještěd je obľúbeným kopcom pre domácich, lyžiarov i turistov. Na horu vás vyvezie lanovka – visutá lanová dráha, kyvadlová, s dvoma kabínkami. V prevádzke je od roku 1933, neskôr v roku 1975 ju zrekonštruovali. Neslúži len k preprave turistov, ale aj pre zásobovanie horského hotela Ještěd.

Hotel, ktorého projektantom bol uznávaný architekt Karel Hubáček je exkluzívny a čo je veľmi pozitívne, pri rekonštrukcii architekti zachovali kompletnú vonkajšiu vizáž, dokonca zachovali aj interiér.

 

NÁŠ TIP: Keď si budete skladať itinerár cesty v Libereckom kraji, odporúčame navštíviť aj novogotický zámok francúzskeho rodu Rohanov, zámok Sychrov. Bol kulisou pre filmové spracovanie rozprávky o Zlatovkáske i o Nesmrteľnej tete. Zámok je aj dnes zariadený pôvodným nábytkom, ktorý sem opäť nanovo nainštalovali, jeho izby majú bohatú rezbársku výzdobu stropov. Má sprístupnenú aj veľkú záhradu. Na jeho návštevu si naplánujte dobré dve hodiny. Tento skvost z polovice 19. storočia patril rodu Rohanovcov. Boli   francúzskymi šľachticmi, bretonský rod. Rodina si zámok nikdy v reštitúcii nenárokovala späť. Marguerite, princezná z Rohanu, grófka Kottulinsky, bola však veľkou mecenáškou, dávala peniaze a dary na opravu sídla. Dnes je zámok Sychrov Národnu kultúrnou pamiatkou. V Prahe je Rohanský palác v Karmelitskej ulici. /www.zamek-sychrov.cz/

 Beata Havranová, foto autorka, http://www.msb-jablonec.cz/, www.facebook.com/msbjablonec 

Ďalšie tipy na návštevu Česka nájdete na www.kamkam.eu

a www.kudyznudy.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.