Maurský poklad v Plzni

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznaním

Bohatý a pestrý program projektu Plzeň - Európske hlavné mesto kultúry 2015, ktorý sa v priebehu roka skladá z viac ako 600 podujatí, odhaľuje ďalší klenot. Je ním retrospektívna výstava Gottfried Lindauer (1839-1926): Plzenský maliar novozélandských Maurov, je umiestnená vo výstavnej sieni Masné krámy Západočeská galéria v Plzni.

Najväčším lákadlom jedinečnej expozície sú portréty slávnych kmeňových náčelníkov v hierarchických postojoch, v slávnostných odevoch, so zbraňami a amuletmi a najmä s typickým tetovaním na lícach a inde po tele, ktoré určovalo ich osobnú a kmeňovú identitu.

Naplánujte si výlet do Plzne s pomocou alplikácie www.visitplzen.eu 

Pýtate sa, čo má spoločné Plzeň s pôvodnými obyvateľmi Nového Zélandu? Gottfried Lindauer, plzenský rodák, v roku 1874 ako jeden z mála vtedajších maliarov opustil starý kontinent a odišiel rozvíjať svoje umenie a talent do neznámych končín na druhý koniec sveta - na Nový Zéland. Tu namaľoval stovky podobizní belošských obyvateľov, a predovšetkým relatívne ucelenú kolekciu portrétov významných Maurov, ktorá sa stala národným pokladom. Ich potomkovia dodnes Lindauerove diela nepovažujú za obyčajné obrazy, ale živé bytosti, s ktorými udržiavajú hlboký vzťah. Aj z tohto dôvodu je výstava taká jedinečná. Maurskí členovia rady Aucklandskej galérie umenia Toi o Tamaki dali vôbec po prvýkrát súhlas, aby tento nesmierne cenný poklad opustil krajinu svojho pôvodu. O význame a hodnote, ktorú Lindauerove portréty Maurov pre svojich potomkov predstavujú, vypovedá nielen starostlivosť, ktorú im doteraz venujú, ale aj tradičný maurský obrad, akým svojim predkom v novom prostredí vzdali poctu pred zahájením výstavy, priamo v galérii.

Uvidíte tu celkom 44 portrétov príslušníkov maurského kmeňa. Ich tváre a ďalšie časti tela zdobí originálne tetovanie nazývané moko, dve veľké žánrovo viacfigurálne maľby z vidieckeho života a mnoho ďalších diel či exponátov. Cieľom Západočeskej galérie už od začiatku je usporiadať vôbec prvú retrospektívnu výstavu plzenského rodáka. Súčasťou expozície je aj Lindauerova raná tvorba pred jeho odchodom na Nový Zéland. V jej koncepte sú kresťanské námety a zahŕňa predovšetkým portréty plzenských mešťanov. Práve tieto podobizne pomohli rozvíjať Lindauerov výtvarný talent, ktorý uplatnil aj u protinožcov. Práve tam sa stal jedným z najvýznamnejších portrétistov svojej doby.

Maurskí predstavitelia na jeho tvorbe oceňujú predovšetkým to, že nemaľoval len príslušníkov odlišného etnika, ale predovšetkým zachytával jednotlivé osobnosti a rešpektoval ich odlišnosti voči okolitému svetu. Svojim umením oslavoval maurskú kultúru a snažil sa jej posolstvo odovzdávať ďalej do sveta. Vďaka zapožičaniam Náprstkovho múzea v Prahe, ktorému počas svojho pobytu v zámorí zaslal celý rad exponátov, uvidíte tiež najrôznejšie predmety a dokumenty spojené s Lindauerovou tvorbou. Medzi nimi originálne plášte, zásterky, drevený budzogáň a celý rad listov a fotografií.

  • Výstavu môžete navštíviť až do 20. septembra, každý deň okrem pondelka od 10 do 18-tej hodiny, v stredu a v sobotu do 20-tej hodiny.
  • Komentované prehliadky s autormi výstavy: 27. 5., 16. 6. a 30. 9. o 17.00
  • Komentované prehliadky s lektormi: 31. 5., 3. 6., 13. 6., 21. 6., 5. 7., 15. 7., 19. 7., 22. 7., 29. 7. , 4. 8., 12. 8., 16. 8., 19. 8., 26. 8., 30. 8., 6. 9., 13. 9. vždy o 17.00

Viac informácií nájdete na webe Západočeskej galérie v Plzni: www.zpc-galerie.cz

FOTO: Plzeň-turizmus, p.o .; www.gottfriedlindauerinberlin.de


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.