Dva dni v Brescii

Brescia, rímske mesto v srdci Lombardie

Leží na severe Talianska, na úpätí Álp a je úžasným tipom na predĺžený víkend. Mesto, ktoré si zamilujete na prvý pohľad. Malé, čisté, plné zelene a „dýchajúce“ pohodou počas celého dňa má len 150 000 obyvateľov, ale o to viac je bohaté na kultúru a poklady UNESCO svetového kultúrneho dedičstva (napríklad Múzeum Santa Giulia) či odkazu opernej divy Marie Callas, ktorá mala dom pri jazere Lago di Garda. Neďaleko Brescie sa pokocháte prekrásnou scenériou hôr a jazier. Len necelých tridsať kilometrov od prekrásnej Brescie leží jazero Lago di Garda či menšie Lago de Iseo − so svojimi ostrovmi San Paolo, Loreto a v strede jazera Monte Isola. Spojenie je lietadlom z Viedne do Milána za hodinu − tu sú tri možnosti výberu letísk − a následne hodinu vlakom či autom z požičovne. Výhodné a optimálne spojenie v prípade, že nepôjdete autom.

Na predchádzajúci víkend  pripravili pre turistov i domácich jedinečné podujatie, ktoré venovali svetovému majstrovi opery, Giacomovi Puccinimu. Tento taliansky hudobný skladateľ totiž po neúspechu v Amerike uviedol práve v Brescii v roku 1904 prepracovanú operu Madame Butterfly. Zožal s ňou mimoriadny úspech. Práve tento fakt i celá tvorba talianskeho hudobného velikána podnietila tunajšiu turistickú kanceláriu Bresciatourism, aby zorganizovala víkend venovaný Puccinimu. A tak počas neho zaznievali v opere  Teatro Grande di Brescia  tóny nádhernej Pucciniho hudby. Nielen maestro Puccini pôsobil v Brescii a okolí. Pri jazere Lago di Garda – priamo v jeho výbežku, v Sirmione, žila sopránová diva Maria Callas, ktorá často hosťovala práve tu, v  opere v Brescii. Časť severného Talianska je popretkávaná hudbou a umením na každom kroku. A ako sa vyslovila naša hostiteľka, pani Cristina Ziliani, inak producentka vína a majiteľka vinárstva starého uznávaného rodu vincúrov, že „opera musí byť pre všetkých, pre chudobných i bohatých“, tak ako jej víno z oblasti Lago di Garda − Franciacorta.  Pri poháriku špeciálneho perlivého Berlucchi, vína vyrábaného metódou Champagne, sme mali sme možnosť zažiť prekrásne dopoludnie a následne aj celý víkend plný Pucciniho hudby, na matiné v Teatro Grande di Brescia i pod holým nebom v uliciach mesta či večer na rímskych námestiach pri úžasných rímskych palácoch,  z ktorých mnohé  sú zapísané na listine UNESCO svetového kultúrneho dedičstva. Festa dell’Opera je v poradí už tretím ročníkom prezentácie klasickej hudby pred širokým publikom v Brescii. Pucciniho árie z rôznych opier bravúrne interpretovali speváci z rôznych kútov sveta − soprán, bas či tenor sa rozliehali po celom meste. Brescia zažila naozaj veľkú slávnosť. K hudobnej produkcii sa pridali aj tunajší gastronómovia, ktorí ponúkali typické jedlá a vína z Lago di Garda i voňavú levanduľu. Život počas tohto víkendu sa doslova odohrával na ulici. Stoly na trhu sa prehýbali pod ťarchou nádherných kvetov, dobrého jedla, vína a domácich produktov z regiónu Franciacorta,  všetko perfektne pripravené pre každého hosťa až do neskorých nočných hodín. Zo všetkého dýchala pohoda, nikto nebol veľmi hlučný či zmorený alkoholom, nikto nehrešil, všetko bolo na úrovni. A podľa našich priateľov a domácich, takáto atmosféra je tu vždy, počasie nevynímajúc. Takže ďalší vynikajúci tip od nás − predĺžený víkend v Lombardii. Z Brescie je všetko veľmi blízko: Verona, Lago di Garda, Benátky, Turín či Miláno... Dovidenia v Brescii − možno o rok či ešte v tomto roku!

Beata Havranová, fotografie autorka

www.bresciatourism.it

www.albergoorologio.it, www.teatrogrande.it

www.berlucchi.it

www.bresciamusei.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.