Deravý ako rešeto

Čo si myslíte, čo by to tak asi mohli byť? Mylím si, že takmer každý z nás vie, o čom hovoríme, o kráľovi syrov. Ide o Ementál.

Obľúbený syr, s väčšími či menšími dierami vo vnútri, so špeciálnou korenistou vôňou a chuťou. Jeho originál  pochádza zo Šavjčiarska, z údolia Emme,  kde tečie rieka Emme, v kantóne Bern. Na jeden kilogram syra emental spotrebujú výrobcovia takmer 12 litrov čerstvého kravského mlieka. Emmentaler Käse ( Emmentaler AOC ) je chránená švajčiarska značka, dozrieva v špeciálnych miestnostiach minimálne 4 mesiace, často aj dlhšie. Niektoré kusy vážia niekedy až 120 kilogramov a ich priemer je 80 až  100 centimetrov. Jeho diery sú veľkosti čerešne, niekedy dokonca veľkosti orechov. Výrobu syra Emmentaler možno datovať už od 12. storočia. Kedysi si syry sedliaci vyrábali len pre vlastnú potrebu, na vyššie položených kopcoch, po čase sa výroba i prezentácia syra rozšířila aj do údolí. Dnes si prípravu a výrobu syra si môžete pozrieť v Affoltern, v doline Emmental, aj vďaka zaujímavej výstave i prehliadkam priamo v jeho výrobni a pri príprave. Švačiari mu hovoria  aj "Stöckli".  Raritou i podmienkou je, že mlieko musia dopraviť do výrobne priamo od kravičky zo vzdialenosti najviac 20 km! Okrem tejto rozkošnej výroby a starých domov, ktorých zariadenia zostali dodnes pôvodné, si tento región Emental môžete pozrieť aj zo sedla bicykla. Priamo v „Schaukäserei“ v starej stodole sú  ustajnené tátoše. Môžete si vypožičať e-biky a stráviť niekoľko  minút v jeho sedle. Okolitá krajina sa vám odmení. Pohľady a obrázky, ktoré sa vám naskytnú budú stáť za to.

I dnes, tak ako po mnohé roky, je výroba syra Emmentaler Käse jednou dôležitou súčasťou existencie mnohých rodín i rodinných podnikov. A samozrejme, vyrába sa ručne. Možno povedať, že ementál je „rodinný syr, nielen to, že mu po desaťročia venujú práve rodiny veľkú pozornost, ale aj preto, že nechýba  totiž na stole pri žiadnej rodinnej príležitosti. Prídite sa pozrieť. Pozvanie do Bernu, či bernského kantónu – údolia Emmental vám ponúkne nepoznané.

Fotografie: autor Beata Havranová, Bern Tourism

Beata Havranová

www.swiss-pass.ch

www.emmentaler-schaukaeserei.ch, www.MojeSvycarsko.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.