Pieniny - Spiš

Zdolajte Severný Spiš Pieniny na bicykli - je to raj cyklistov. Čoraz viac populárnemu športu sa tešia mnohí nadšenci a vyhľadávajú nové a nové cyklistické trasy, ktoré by mohli zdolať. A práve pre takých športovcov sa ponúka región Severný Spiš Pieniny, kde sú ideálne cyklistické trasy rôznych stupňov náročnosti.

Je tu raj cykloturistiky. Čoraz viac populárnemu športu sa tešia mnohí nadšenci a vyhľadávajú nové a nové cyklistické trasy, ktoré by mohli zdolať. A práve pre takých športovcov sa ponúka región Severný Spiš Pieniny, kde    ideálne cyklistické trasy rôznych stupňov náročnosti.
Stačí si so sebou radosť z cykloturistiky a samozrejme horský bicykel , a váš víkend snov sa môže začať! Severný Spiš Pieniny ponúka 200 kilometrov tratí horským terénom, ktoré prechádzajú cez Pieniny a Spišskú Maguru, Ľubovniansku vrchovinu a Levočské vrchy.Pokiaľ  sa rozhodnete pre trasy v Ľubovnianskej vrchovine, budete sa pohybovať najmä v okolí hradu Ľubovňa. A ak zvolíte Levočské vrchy, tam sa nachádza trasa, ktorá spája bývalé kráľovské mestá Kežmarok, Starú Ľubovňu a Levoču. Najnáročnejšia a najľahšia cyklistická trasa v Pieninách a Spišskej Magure:

Pre náročnejších cyklistov je určená práve Kráľovská cesta dlhá 24,5 kilometra s väčšou obtiažnosťou stúpania. Ak ju nakoniec prekonáte, dostanete peknú odmenu vo forme nádherného výhľadu na údolie Pieninského národného parku, ale ja na Spišskú Maguru a Vysoké Tatry. Pre rodiny s deťmi či začiatočníkov v cykloturistike je určená trasa nazývaná Pieninská cesta dlhá 10,5 km. Počas cykloturistiky sa tak deťom ako aj dospelým ponúka mnoho atrakcií. Jedna z nich je hneď prvá zástavka, a to Jánošíkov skok odkiaľ môžete pozorovať plte pod vedením goralských junákov. Zamagurske folklórne slávnosti:  Čas na ľudový tanec, spev a goralské špeciality Atraktívny región pre športovcov, turistov, a ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť pred večným mestským zhonom je určite región Severný Spiš Pieniny. Podujatiami nabitý región sa postaral okrem iného aj o 39. ročník Zamagúrskych folklórnych slávností, ktoré sa uskutočnia budúci víkend. Región nabitý mnohými akciami počas celého júna ponúka z každého rožku trošku. Či už si vyberiete šport, relax, zábavu pre deti alebo hudobné podujatie v regióne Severný Spiš  - Pieniny sa vám určite všetkého dostane. Práve budúci víkend, od 20. do 22. júna sa uskutočnia Zamagurské folklórne slávnosti , tie budú prehliadkou ľudového tanca, spevu, hier a zvykov Zamaguria. Už v poradí 39. ročník folklórnych slávností sa bude odohrávať v  prírodnom amfiteátri na brehu rieky Dunajec v obci Červený  Kláštor.  Neodmysliteľnou súčasťou týchto dní je aj jarmok ľudových remesiel a ochutnávka tradičných goralských jedál.Na folklórne súbory, ktoré vystúpia počas slávnosti sa môžete tešiť na Vranovčan, Stavbár a Klnka v sobotu, a  v nedeľu vystúpia Magura, Šarišan a Háj. A o hudobné spestrenie víkendu sa postará v piatok večer skupina Tublatanka a v sobotu Kandráčovci.

Ak vám však nevychádza čas ísť navštíviť Zamagurske folklórne slávnosti, pozrite si program na nasledujúce dni na stránke http://www.visitspis.sk/120-zoznam_podujati_v_roku_2014.

Viac o cykloturistike v Severnom Spiši Pieninách nájdete na www.visitspis.sk

Alžbeta Ravenová

FOTO - www.visitspis.sk, www.cyklovylet.info

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.