Cesta za večným ľadom

V zime je pokrytá vysokou vrstvou snehu, na jar a v lete si na nej merajú sily všakovaké motorové tátoše, či vytrvalí cykisti. Siaha do výšky až 2540 metrov, má 36 ostých zákrut a viack ako 48 kilometrov.

Reč je o najvyššie položenej ceste v Rakúsku a najnavštevovanejšej trase, ktorú vybudovali, samozrejme v inej podobe ešte Rimania. Grossglockner Hochalpenstraße. Vysokoalpskú cestu akú poznáme dnes, postavili  v roku 1993. Hoci tento rok bola slabá zima, až donedávna bola pokrytá vysokou vrstvou snehu. Od 1.mája je opäť prejazdná. Vedie v srdci Národného parku Vysoké Taury, až po najvyšší vrchol Rakúska, Großglockner ( meria 3.789 metrov) s jeho ľadovcom Pasterze. Cesta na Großglockner patrí medzi obyvateľmi Rakúska ale aj turistami medzi najobľúbenejší cieľ výletu.

Náš tip: naplánujte si hneď dve cesty. Jednu aby ste mohli bicyklovať a druhú aby ste sa mohli pozerať a obdivovať. Trasy na vysokoalpskej ceste sú rôznorodé. Dáme vám tipy, ktoré z nich sú najazujímavejšie.. Inak zbytočne miniete miesta, čo sú pre oko príjmené a zaujímavé. Mnohé nádherné kvety či drobné zvieratká, ktoré tu žijú.

„Trasa kráľovnej“ „Glocknerkönig-Strecke“ vedie od Ferleiten ( vo výške 1.145 m) až po Fuscher Törl (2.428 m).

Iná trasa  od Fuscher Törl až po vrch Edelweißspitze (2.571 m)

Trasa od Ferleiten (1.145 m) až po Kaiser Franz-Josef-Höhe (2.369 m)

Trasa od mesta Heiligenblut (1.301 m) až k Kaiser Franz-Josef-Höhe (2.369 m)

Určite dbajte na to, aby bolo dobré počasei. V týchto vysokoalpských výškach sa počasie mení veľmi rýchlo a v krátkom čase. Nakoniec sneh v letných memesiach tu nie je ničím vynimočným. Preto vám radíme  aby ste sa na túto cestu hociakej obtiažnosti či dĺžky dobre pripravili. K dobrému k oblečeniu a vybaveniu si bezpodmienečne treba vziať aj helmu! A ešte jedna zaujímavosť. Vysokoalpská trasa Grossglockner Hochalpenstraße prechádza jedinečnou horskou  oblasťou cez nádherné pasienky, voňavé horské lesy, obrovskými skalami a večným ľadom až po úpätie Großglocnker, Kaiser-Franz-Josefs-Höhe.

Iné zaujímavosti:

Dom Haus Alpine Naturschau (2.260 m) – spoznáte mnohorakosť horského masívu Národného parku Vysoké Taury

Fuscher Törl (2.428 m) – akýsi pamätník a zároveň úžasné miesto na fotgrafovianie
Hochtor (2.504 m) – tu prechádza hranica medzi Salzburgom a Korutánskom

Trasa na vandrovanie „lezenie, na ceste Keltov a Rimanov“

Centrum pre návšetvníkov Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (2.369 m)
- s  Glockner-kinom, konajú sa tu rôzne podujatie, výstavy na rôznu tému a mnoho iných zaujímavostí

Wilhelm-Swarovski- pozorovateľna: odtiaľto sa vám naskytnú neopakovateľné pohľady vďaka modernými otpickým prístrojom na hory okolo.

Pre mladých návšteníkov sú pozdĺž trasy mnohé tematické ihriská. Všetky aktivity môžu deti robiť na nádhernom, zdravom vzduchu s pohľadom na mocný Grossglockner, s mnohými vodopádmi okolo, a tak načerpať počas celého dňa dobrú energiu.

Karta Národného parku Vysoké Taury: hostia, ktorí sa ubytujú v niektorých zariadeniach  v okolí Großglockneru  dostanú pri preukázaní sa kartou lístok pre mýto na vysokoalpskú magustráli, počas celého pobytu v Korutánsku. Všetky osoby v aute, ktoré majú Nationalpark Kärnten Card  nemusia platiť mýto, inak každá osoba platí 5,- €. Kartu ukážete priamo pri pokladni mýta. Platí to pre tých, ktorí si vybrali ubytovanie minimálne na tri dni v okolí.

Otváracie hodiny  magistrály Großglockner Hochalpenstraße:
začiatok mája - 15. júna: od 6:00 - 20:00 hodiny
16. juna - 15. septembra: od 5:00 do  21:30 hodiny
16. september – začiatok novembra:  od 6:00 - 19:30 hodiny
Posledná  jazda musí byť 45 minút predtým ako cestu uzatvoria!

Výstava otvorená denne: od 10:00 dos 17:00 hodiny

Ceny mýta na magistrálu: denná karta  - auto: € 34,00, motorka: € 24,00

Pripravila Beata Havranová

www.grossglockner.at

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.