Třebíč - mesto UNESCO

Milí čitatelia portálu, v novom roku sme pre vás pripravili novinku! V spolupráci s Českou centrálou cestovného ruchu - CzechTourism vám každý mesiac exkluzívne predstavíme jednu pamiatku UNESCO nachádzajúcu sa na území Českej republiky. Samozrejme, pridáme aj ďalšie zaujímavé turistické tipy od susedov. Všetky turistické informácie o Českej republike nájdete na: www.ceskozemepribehu.cz

Skratku UNESCO používame, no často možno ani nevieme, čo si pod týmto pojmom máme predstaviť. Označuje strešnú organizáciu OSN pre výchovu, vedu a kultúru. Emblém svetového dedičstva, ktorým sú pamiatky označené (tiež stavba, prírodný úkaz...) je priznaním statusu, že pamiatka je niečím jedinečná a neopakovateľná a všetci máme povinnosť chrániť ju a zachovať pre ďalšie generácie. Mnoho miest a krajín má neskutočne nádherné bohatstvo chránené pod kultúrnym dedičstvom UNESCO. Mnoho nádherných skvostov má aj Slovensko.

Susedná Česká republika má už 12 nádherných miest zaradených do zoznamu miest UNESCO. Okrem Prahy, Českého Krumlova, Brna, či Kutnej Hory, Olomouca, Telča atď. sa doň dostalo mesto Třebíč. Mesto sa rozprestiera v malebnom prostredí pod Českomoravskou Vysočinou. Kedysi bolo strediskom židovskej kultúry na Morave, má zachovanú unikátnu židovskú štvrť, nádhernú baziliku sv. Prokopa (mimochodom  od roku 2003 sú zapísané ako kultúrne dedičstvo UNESCO) a za zmienku by stálo aj mnoho ďalších kultúrnych pamiatok.   

A práve Třebíč a niektoré jeho pamiatky môžeme v týchto dňoch vidieť aj v Bratislave. V kaviarni Scherz na Palisádach, kde počas víkendu inštalovali výstavu čierno – bielych fotografií. Mesto a jeho UNESCO pamiatky cez objektív fotoaparátu stvárnil sám pán starosta mesta Třebíč, pán MVDr. Pavel Heřman. Výstavu fotografií o Třebíči pripravila kancelária Czech Tourism v Bratislave.

www.trebic.cz 

Beata Havranová, foto: www.mesto-trebic

Milí čitatelia portálu, v novom roku sme pre vás pripravili novinku! V spolupráci s Českou centrálou cestovného ruchu - CzechTourism vám každý mesiac exkluzívne predstavíme jednu pamiatku UNESCO nachádzajúcu sa na území Českej republiky. Samozrejme, pridáme aj ďalšie zaujímavé turistické tipy od susedov.

Všetky turistické informácie o Českej republike nájdete na: www.ceskozemepribehu.cz

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.