Dijon – to nie je len horčica

Francúzsky Dijon sa nie náhodou spája s horčicou. Tá sa tu totiž vyrába už od roku 1750 a autorom jej receptu bol Jean Naigeon Dijon, ktorý pri jej výrobe nahradil ocot šťavou z nie celkom zrelého bieleho hrozna.

Znie to jednoducho, ale recept sa zatajuje dodnes. Domovské právo tu má aj perník, jeho recept sa sem dostal vraj  z Číny, a to ešte v roku 1885. Do tretice sa tu vyrába aj originálny likér z čiernych ríbezlí. Komu sa tieto lákadlá nezdajú dosť atraktívne, aby navštívil toto mesto v srdci Burgundska, v takom prípade treba dať prednosť architektonickým skvostom, ktoré stoja za pozornosť. V čerstvo zrekonštruovanom historickom  centre sa odzrkadľujú dejiny Dijonu na nádherných stredovekých stavbách, a to vďaka burgundským vojvodcom, ktorým vďačí mesto za stavebný boom ešte v 15. storočí. Nachádza sa tu aj  najstaršie múzeum Francúzska Musee des Beaux Arts  s vynikajúcimi obrazmi holandskej, flámskej, francúzskej a talianskej  školy. Zo sakrálnych stavieb upúta návštevníkov  najmä chrám St-Michel s gotickým interiérom z 15. storočia. A gotický kostol Notre-Dame so vzácnou vnútornou výzdobou ešte z 13. storočia A tak by sme mohli pokračovať vo vyratúvaní pamätihodností, ktorými sa toto mesto právom pýši. A to sme ešte nespomenuli chýrne značky burgundských vín, ktoré pochádzajú z okolia Dijonu, hlavného mesta Burgundska.  

www.visitdijon.com

GK

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.