Liptovský Mikuláš, stopy legendy

Región, v ktorom leží Liptovský Mikuláš, je mnohým známy lyžiarskymi strediskami a najnovšie aj svetmi vôd a možnosťami stráviť tu dovolenku zvanú wellness. V novodobej histórii preslávil Liptovský Mikuláš najmä vodný slalom. Veď práve Elena Kaliská a Michal Martikán priviezli na Liptov zlaté olympijské medaily.

Ale v tomto roku sa predstavitelia mesta rozhodli prilákať turistov na inú nôtu, legendu. Je ňou "Jánošík – 300 rokov legendy". Je to aj názov úspešného mikroprojektu, ktorý Múzeum Janka Kráľa a mesto Liptovský Mikuláš v tomto roku zrealizoval. Hlavným cieľom bolo pripomenúť si 300. výročie súdu a popravy legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka. Okrem mnohých akcií venovaných Jánošíkovi zrekonštruovali Mikulášsku mučiareň v podzemí Múzea Janka Kráľa. Jej augustové otvorenie sprevádzal aj krst knihy Jánošík - od skutočnosti k legende. Autorkou knihy v dvoch jazykových mutáciách (slovenskej a poľskej) je Mgr. Ružena Antolová, ktorá sa téme Jánošíka na pôde Múzea Janka Kráľa venuje dlhodobo.

Mučiareň je iba jednou z viacerých stôp v Liptovskom Mikuláši vedúcich k legende o Jánošíkovi. Je ňou aj expozícia priamo v Múzeu Janka Kráľa (v múzeu sa dozviete aj množstvo iných zaujímavostí z histórie mesta a regiónu), či viaceré zastavenia na tzv. Jánošíkovej ceste. Najnovším prírastkom je inštalácia Jánošíkovej šibenice, ako inak, v záhrade Hotela Jánošík. Takže ak máte chuť zistiť presnejšie, kto to bol, čo bohatým bral a chudobným dával, vyberte sa napríklad na príjemný víkend do Liptovského Mikuláša.

Všetky informácie nájdete tu:

MÚZEUM JANKA KRÁĽA

HOTEL JÁNOŠÍK

MESTO LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Prokop Slováček, foto, video: Beata Havranová, Prokop Slováček

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.