Hrad rytierov Lockenhaus

Hrad templárskych rytierov, netopierov i krvi... hrad Lockenhaus. Týči sa nad jazerom na kopci v strednej časti spolkovej krajiny Burgenland v Rakúsku takmer ako kulisa z filmu. Opradený mnohými legendami.

Vybudovali ho okolo roku 1200. Neskôr, v 13. storočí, bol útočiskom šľachtického rodu rodiny Nádasdy, či rodu Esterházy. Istý čas tu pobudla nám dobre známa grófka Báthory.

Netopiere v priamom prenose

Dnes je hrad templárov cieľom mnohých turistov a návštevníkov. Okrem polohy má niekoľko zaujímavostí. Žije tu totiž v Európe jedinečná kolónia netopierov. Všetko o ich živote sa dozviete na náučnej výstave podporenej odborným výkladom a filmami. Vďaka infračervenej kamere ich môžete sledovať v priamom prenose na veľkej obrazovke. Ide o 700 až tisíc samičiek netopierov rodu Myotis emarginatus (Netopier brvitý), ktoré sa každý rok v apríli vracajú aby priviedli na svet svoje potomstvo. Hrad má aj ubytovacie kapacity, izby v hoteli sú priamo v starej časti hradu, a pre hostí majú vďaka svojej tajomnej atmosfére neopakovateľné čaro.

Dracula v Lockenhause

A ešte jedna netradičná vec. Tento víkend hrad Lockenhaus navštívil aj transylvánsky gróf Dracula. Čiastočne pod holým nebom si tu môžete pozrieť jedinečné predstavenie o živote grófa Draculu. Je pripravené pri príležitosti stého výročia smrti autora románu o krvilačnom grófovi. 

Hrad Lockenhaus má na to optimálne podmienky. Úžasnú kulisu a priestor vo vnútri práve pre tento druh divadla. Tí, ktorí by si radi pozreli predstavenie Dracula vrelo odporúčame. Tento piatok a v sobotu sa na hrade hrá opäť.  Predstavenie je v nemeckom jazyku a ak sa rozhodnete pozrieť si ho, určite sa dobre oblečte, pretože niektoré scény sa odohrávajú nielen v priestoroch hradu ale aj vonku, pod holým nebom. Okolie hradu je na to priam stvorené. Autori odporúčajú predstavenie od 14 rokov.

Obec, v ktorej to žije

A čo nám povedal o ďalších zaujímavostiach obce Lockenhaus jej nový, mladý starosta?„Každoročne sa v Lockenhause počas leta koná medzi publikom už  známy organový festival  i festival vážnej hudby, či v septembri Medzinárodné sochárske sympózium. Dobrým tipom je aj Prírodný park (Naturpark Geschriebenstein). Je nielen bohatý na vysokú zver a diviakov ale aj rajom pre hubárov. Pre trénovaných športovcov je tu perfektná cyklistická trasa smerom do obce Rechnitz, pre turistov krásne scenérie z vyhliadkovej veže Margarethenwarte na celé okolie, či cez les vedúce náučné chodníky a trasy pre peších,“ dopĺňa svoju pozvánku  starosta obce Lockenhausu Christian Vlasich.

Informácie: www.lockenhaus.at, www.dracula-event.at, www.naturpark-geschriebenstein.at

Beata Havranová, Prokop Slováček, Fotografie: autori, Béla Barna

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.