Jeseníky

Hor sa do Jeseníkov! Na severnú Moravu do oblasti Jeseníkov. Len necelých dve a pol hodiny cesty z Bratislavy, smerom na Brno a potom Šumperk, nájdete ozajstný raj a pokoj.

Ak sa budete rozhodovať kam na letnú dovolenku, či prázdniny s deťmi máme pre vás úžasný tip. Nádhernú, takmer neporušenú prírodu, zaujímavú históriu, udržiavané rozhľadne pre neopakovateľné pohľady na krajinu, či perfektne značené cyklistické trasy, mnoho možností na kúpanie či už v prírodných jazerách alebo v kúpeľoch, vynikajúcu kuchyňu a pohostinnosť. A ešte niečo. Možno vás priláka aj história procesov proti čarodejniciam, ktoré sa tu datujú už od roku 1622. Takto by asi znela naša pozvánka. A kam?  

Hor sa do Jeseníkov!

Na severnú Moravu do oblasti Jeseníkov. Len necelých dve a pol hodiny cesty z Bratislavy, smerom na Brno a potom Šumperk, nájdete ozajstný raj a pokoj. V oblasti Jeseníkov sa nachádza veľké množstvo prírodných lokalít, vyhlásených kvôli svojej vysokej hodnote za chránené územia. Mnoho razy ide o miesta s dlhou tradíciou ochrany prírodného bohatstva, ktorá siaha často až do 19. storočia. Jeseníky majú aj perfektne vybudované cyklistické trasy, ak máte chuť môžete vďaka ním zájsť aj do Poľska. Cenové relácie sú tu optimálne, dokonca výhodné voči euru  a rečová bariéra takmer nejestvuje. Takže hor sa do Jeseníkov! Nájdete tu mnoho tipov na výborné ubytovanie, menšie hotelíky, penzióny, či upravené sedliacke dvory, kúrie, kde Vám napečú domáce koláče, navaria podľa domácich tradičných severomoravských receptov.

Tam, kde dostal zábal svoje meno

V Preissnitzovych kúpeľoch zasa načerpáte sily. Všetky domy ponúkajú širokú škálu rehabilitačných a rekondičných programov. Významná osobnosť, Vincenz Preissnitz, žil v rokoch 1799–1851, bol zakladateľom vodoliečby a svoje mimoriadne schopnosti správne a včas využil a zaviedol do praxe. Jeho dôstojným pokračovateľom bol doktor Josef Schindler (1814–1890), ktorý prevzal kúpele v roku 1853 a bol na ich čele takmer 38 rokov. Jeho ďalším pokračovateľom bol jeho asistent, doktor Eduard Emmel, ktorý obohatil liečbu o ďalšie postupy.

Čo liečia v Preissnitzových kúpeľoch? Choroby pohybového aparátu, poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, kožné a ženské choroby. Priessnitzove liečebné kúpele už od roku 1992 poskytujú liečbu aj deťom a to v štyroch liečebných domoch pre deti od 3 do 6 rokov. www.preissnitz.cz 

POZVÁNKA NA ZAHÁJENIE SEZÓNY

Miesto stvorené pre športovanie

Ak by ste prišli športovať, ponúkame niekoľko tipov na zaujímavé cyklotrasy

Čarodejnícka cyklotrasa

Ide o tematickú cyklistickú trasu, vedie po miestach, ktoré sú spojené s čarodejníckymi procesmi. Odohrávali sa práve tu, v 17. storočí, v Jeseníkoch a na Šumpersku.

Ludvíkovský okruh okolo Velkých Losin

Nenáročný, značený cykloturistický okruh vedie okolo kúpeľov Velké Losiny po asfaltových a spevnených komunikáciách. Trasu používajú aj hoteloví a kúpeľní hostia a je aj pre vozíčkarov. Okrem toho je optimálna pre rodiny s deťmi, až na krátky úsek k hotelu Diana, s minimálnou automobilovou dopravou. Trasa je vhodná pre všetky druhy bicyklov.

Rychlebské stezky

Ucelená sieť trás, špeciálne upravených pre zábavnú jazdu na horskom bicykli. Je zasadená do nádhernej severomoravskej prírody. Všetky trasy tvoria akýsi okruh, začínajú a končia v obci Černá Voda pri informačnom stredisku. Ak nemáte bicykel, nič sa nedeje, je tu perfektne vybavená požičovňa celoodpružených bicyklov aj s možnosťou tréningových jázd.  Je dobré vedieť, že konkrétne Rychlebské stezky sú určené skúseným cyklistom, ktorí zvládnu aj náročnejšie jazdy terénom.Trasa je vždy perfektne značená. Mapy si vyzdvihnite v informačnom centre obecného úradu. V Jeseníkoch je celkovo 43 cyklistických trás.

Trasy, tipy  i ďalšie informácie: www.navstivtejeseniky.czwww.jesenikytourism.czwww.ok-tourism.cz

Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.