Marseille

Francúzske Marseille víta celý svet, tak ako Košice. Obe mestá sú tohtoročnými centrami európskej kultúry.

O Marseille, druhom najväčšom meste na juhu Francúzska sa hovorí, že na základe minulosti, rekonštruuje budúcnosť. Dôkazom je aj stavebný ruch, ktorým žilo toto prístavné mesto v čase príprav na európske mesto kultúry.

Mesto tisícich tvárí

Podobne ako Košice, aj Marseille si chce získať priazeň Európanov svojimi kultúrnymi podujatiami: do mája sa všetky kultúrne podujatia pod mottom „Marseille víta celý svet“ (Marceille provence accueille le monde) budú odohrávať v nových kultúrnych zariadeniach, ďalšia etapa od júna do augusta sa ponesie pod názvom „Marseille pod holým nebom“ (Marseille provence á ciel ouvert), kedy sa všetky podujatia budú odohrávať na voľných priestranstvách a napokon tretia etapa: „Marseille tisícich tvárí“ (Marseille provence aux mille visage“

Renoir, džez aj história

Kultúrne vyžitie ponúka množstvo nových centier, napríklad Euromed Center, či dominanta Tour CMA, 147 metrov vysoká veža architektky Zaha Madid. Nachystaných je celkom 900 podujatí, z ktorých 40 bude na medzinárodnej úrovni: už od marca si môžu návštevníci v Les Baux de Provence, v neďalekom mestečku Aubagne, prezrieť výstavu diel Moneta, Renoira či Chagalla. Nové múzeum v centre Marseille bude zasa patriť dielam umelcov z tohto regiónu. V júli sa stretne v Marseille svetová špička džezmenov. Koncom marca otvoria nový výstavný pavilón (FRAC), ktorý navrhol japonský architekt Kengo Kuma.

Marseille, ako staré prístavné mesto, je tiež bohaté na historické pamiatky, no stredobodom záujmu turistov je zväčša Starý prístav (Vieux Port), ktorý je z dvoch strán obopínaný pevnosťami Fort St.Jean a Fort St.Nicolas. Do tohto prístavu totiž ústí väčšina mestských bulvárov, z ktorých najznámejší je La Canebiére.

Slovenský týždeň v Marseille

Bulvár, ktorý si pamätá ešte 17. storočie,  je niekoľko kilometrov dlhý a vedie od prístavu do vnútrozemia. Vysoko nad prístavom bdie bazilika Notre Dame de la Garde. Odtiaľ je krásna vyhliadka na celé mesto, na prístav, ale aj na známy ostrov Chateau d´If, ostrovné väzenie, kde sa odohráva dej románu Alexandra Dumasa  „Gróf Monte Christo“. Množstvo sakrálnych stavieb, múzeí a moderná architektúra dodáva tomuto prímorskému mestu neobyčajnú atmosféru, ktorú stojí za to zažiť práve teraz, keď sa Marseille spolu s Košicami stali tohtoročnými mestami európskej kultúry. V máji bude v Marseille slovenský týždeň a zasa v septembri Marseille predstaví svoje súčasné umenie v Košiciach.

Gabriela Kopicová

FOTO - http://www.marseille-tourisme.com

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na dovolenkuKam na turistiku
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.