Fialový poklad z Provensálska

Múzeum levandule v provensálskom regióne Luberon, vo Francúzsku, otvorili v roku 1991. Rodina, ktorá múzeum vlastní, rodina Lincelé, už päť generácií zbiera fialové a voňavé kvety levandule z obrovských polí, vo Vaucluse, ktoré sú neďaleko.

Z levandule vyrábajú produkty, destiláty už od konca 19. storočia. Rodina má vďaka mnohoročnej skúsenosti úžasné know how ako levanduľu spracovať, sušiť, či destilovať jej kvety. Vo vyššie položenom regióne Vaucluse je obrovské pole levandule, vo výške 1.100 metrov nad morom.

V  sedemdesiatych rokoch priemysel na výrobu produktov pre domácnosť používal kvet rastliny lavandin, ako vôňu pre pracie prášky či iné produkty. Lavandin však nie je originálna rastlina. Preto sa Rodina Lincelé rozhodla založiť múzeum a propagovať, vysvetľovať, organizovať workshop, či hovoriť návštevníkom  o tom, že sú dva druhy tejto rastliny, teda o rozdiele medzi  originálnou levanduľou a kríženou rastlinou lavandin. Rodina založila v múzeu akési školiace stredisko o svete botaniky. Brány múzea rodina Lincelé slávnostne otvorila v roku 1991.

Múzeum mapuje historickú cestu producentov, produktov, opisuje ako a čím levanduľu kosia a spracúvajú, prípadne aj destilujú na olej a využívajú ju pre komerčné účely. Výstava v múzeu má 346 rôznych artefaktov z rôznych období, poľnohospodárske stroje, či medené kotle na spracovávanie oleja. Miestnosť kde si môžete otestovať svoje zmysly, obkolesená malým poľom a ako inak, samozrejme s levanduľov.

Viac ako rodinná výroba: polia fialovej, voňavej levandule ležia vo vyšších polohách a rodina Lincelé ich vlastní už od nepamäti, “Le château Du Bois” je historickým miestom pre produkciu vo Vaucluse. Viac producentov a neskôr destilérií vyrábali levanduľový olej z Provensálska s chránenou značkou AOP-čo je chránená značka pôvodu.

Všetko pod jednou strechou: výroba, múzeum, kurátori múzea, liehovarníci, rodina Lincelé ako výrobcovia kozmetických produktov, ktoré sú ekologické, organické, a ošetrenie ich produktmi je prirodzené a dokonalé pre telo.

A aký je rozdiel medzi týmito dvoma rastlinami, ktoré nám doslova očarovali? Rastlina lavandin, z ktorej sa získava esenciálny olej, nie je prirodzená rastlina v pravom slova zmysle, pretože vznikla ako výsledok kríženia dvoch rastlín s vedeckými názvami lavandula hybrida a  lavandula hortensis. Aromaterapeutické a liečebné vlastnosti lavandin sú celkom podobné tým, ktoré má levanduľa, sú však ešte intenzívnejšie, pretože sú hybridné.

Kde rodinu Lincelé a jej múzeum nájdete ?

Lavender Museum, 276, route de Gordes, 84220 Coustellet - Provence

Tel.:. +334 90 76 91 23

Email:contact@museedelalavande.com

Kalendár aktivát a podujatí nájdete na: www.museedelavande.com

Obchod pre objednávky produktov - online store : www.lechateaudubois.fr

Beata Havranová

Foto: Lavender Museum, Coustellet - Provence

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.