Poznáte Poprad?

Je to už niekoľko rokov odvtedy, čo som navštívila Poprad. Vďaka spoločnosti F.I.J.E.T (celosvetová organizácia združujúca novinárov píšusich o turizme) a vďaka Mestskej informačnej kancelárii Poprad VisitPoprad.sk, som mala možnosť opäť do mesta pod Tatrami prísť. A verte páčilo sa mi.

Ponuka kultúry, umenia, dobrej pálenky, či možnosť vybrúsiť si krištáľový pohár, to všetko sme „ochutnali“. Mesto Poprad prekvapilo v tom dobrom slova zmysle.

Pre milovníkov umenia

Tatranská galéria, vznikla v roku 1992, ked od mesta do dlhodobého prenájmu dostala objekt bývalej parnej elektrárne, citlivou prestavbou ju zmenili na „umeleckú fabriku“ a v roku 2015 ju po rekonštrukcii slávnostne otvorili. Dnes sa tu po konajú medzinárodné výstavy, ale samozrejme galéria je priestorom pre aktuálne výstavy domácich, slovenských umelcov, ktorí sa pod Tatrami narodili, žili, a Tatry milovali. Ak máte radi umenie, kultúru i históriu, odporúčame aj návštevu Podtatranského múzea v Poprade. Zaujímavé expozície o živote pod Tatrami, prezentujú históriu osídlenia podtatranského regiónu od neandertálca po súčasnosť – Poprad a okolie zrkadla vekov. Novinkou je v Podtatranskom múzeu, jedinečný archeologický nález európskeho významu: ide o hrobku veľmoža z Popradu – z Matejoviec z konca 4. až 5. storočia n.l. Našli ju v roku 2005 pri výstavbe Priemyselného parku. Objav- hrobka kniežaťa z Popradu  je z pohľadu zachovalosti drevenej architektúry a nábytku jediný nález svojho druhu v Európe.

Pre milovníkov skla a krištáľu

Možno mnohí ani nevedia, že  práve v Poprade si môžete na želanie dať vybrúsiť krčah, pohár, či misu na ovocie. Rodinná firmička pani Fisterovej, ktorej syn nedávno brebral žezlo, sa volá Fister Crystal s.r.o. Brúsia pre zákazníkov krištáľové svkosty už viac ako dvadsaťtri rokov a to ručne. Každú hviezdičku, či kvietok vybrúsia pracovníčky dokonalo. O zákazníkov našťastie nemajú núdzu, samozrejme, ako nám povedala pani majiteľka, pani Emília Fisterová, musíme sa obracať, získavať nových zákazníkov, aby naše remeslo nezaniklo, bola by to škoda.“

Pre milovníkov dobrého džinu

Čo vidieť a ochutnať ešte v Poprade? Tak napríklad dobrý gin alebo pálenku. Tú vyrába taktiež privátna firmička, pálenica Zizak s.r.o – Poprad.. Majiteľ pán Zizak žije už 27 rokov v Amerike, Slovensko však miluje a chce vrátiť tradície pálenia dobrej slivovice, hruškovice, či džinu na Spiš. Jeho obľúbeným nápojom z pálenice je džin Zizak, či Frndžalica Zizak, všetko košer. Vyladený, sofistikovaný gin, je výsledkom dvojročnej analýzy tých najlepších ginov sveta  a vývoja vlastnej receptúry. Ako povedal pán Zizak, „je to excelentný nápoj s vyladenou chuťou“. Produkty ochutnáte pri degustácii, tú si môžete objednať pre minimálne päť osôb. Liehovar ponúka prehliadku spolu s odborným výkladom a ochutnávkou niektorých zaujímavých produktov pálenice. Odporúčame jeho návštevu.

A pre milovníkov vody, športu: www.aquacity.sk,  dobrého jedla – v popradských reštauráciách: Dobré časy – www.poprad.dobre-casy.sk, Mamut Pub - www.mamutpoprad.sk, Doma u nás by Gabo - www.domaunas.sk

Prvá časť. Autor: Beata Havranová

Viac informácií nájdete na: www.visitpoprad.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.