Pre mnohých Slovákov je Česko prvá dovolenková voľba

Česko ako dovolenková destinácia zostáva pre Slovákov stále atraktívne. Na víkend či na dlhšie. Láka nás kultúra, tradičná gastronómia, cyklotrasy, zaujímavosti a mnoho noviniek, ktoré postupne pribúdajú. O lákadlách, ktoré aj tento rok môžu prilákať mnoho hostí zo Slovenska, sme sa rozprávali s riaditeľkou slovenského zastúpenia Českej centrály cestovného ruchu - CzechTourism na Slovensku NOROU GILL (na snímke M. Růžičku).

Česko pre slovenských návštevníkov nikdy nestratilo atraktivitu, dokonca ani v dobe reštrikcií kvôli pandémii Covid-19. V momente, ako sa nejaké opatrenie uvoľnilo, Slováci okamžite vycestovali do Čiech. Už roky sú stabilne v príjazdoch spomedzi cudzincov na druhom mieste. Za rok 2022 dokonca o celé 4 percentá pokorili i predpandemický rekord z roku 2019. Podľa dát Českého štatistického úradu ich vlani pricestovalo 780 tisíc! Veľmi obľúbené sú historické sídla, hrady, zámky alebo miesta zapísané na prestížnom zozname hmotných pamiatok UNESCO. Tých má Česko aktuálne šestnásť.

Témou vlaňajška i aktuálneho roku sú aj tradície – či už hovoríme o známych značkách typu Baťa, porcelán Thun, klavír Petrof, nábytok z dielne TON, či Škoda alebo o tradícii výroby skla a bižutérie, o tradícii kúpeľníctva alebo folklórnych zvykoch a produktoch, napríklad o vychýrenej výrobe modrotlače. Pritiahnuť dokážu aj tradičné regionálne gastro špeciality, často poňaté v neotrelo modernom šate.

Kam Slováci najradšej cestujú?

Praha u slovenských návštevníkov Česka tvorí významnú návštevnícku destináciu, ale nedosahuje vyše päťdesiat percent, tak ako to je u hostí z iných krajín. U Slovákov je veľmi obľúbená celá Morava, čo je logicky dané jej geografickou blízkosťou, a teda možnosťou navštíviť mnohé miesta buď na otočku alebo na víkend. Pozorujeme ale i posun  smerom k dlhším výjazdom než na dva či tri dni. V hľadáčiku turistov zo Slovenska býva príroda Českého Švajčiarska alebo stále populárnejšie zámky na Orlici vo východných Čechách či pobyty na juhu Česka.

Barokový zámok Milotice na Južnej Morave - foto Nora Gill

Najdostupnejšia je pre nás Južná Morava. Čo je na nej najlákavejšie?

Je ako stvorená pre jednodňový výlet, ale aj na týždňový pobyt, s bohatou paletou aktivít. Na svoje si prídu rodiny s deťmi, napr. vo vodnom svete Aqualand Moravia pri vodnej nádrži v Pasohlávkach, v ZOO v Hodoníne, vo vedeckom a zábavnom parku VIDA v Brne alebo v archeoskanzene Pavlov. Dospelí návštevníci môžu putovať za vínom, kde na nich čakajú tradičné maľované vínne pivnice ako v Petrove-Plžích až po moderný a architektonicky oceňovaný Vinársky dom Sonberg, ktorého autorom je dnes už slávny architekt Josef Pleskot (vybral si ho ako architekta na Pražský hrad i súčasný český prezident Petr Pavel – pozn. red.). Južnú Moravu môže návštevník poňať aj aktívnejšie a prejsť ju napríklad na bicykli, plaviť sa po obľúbenom Baťovom kanáli alebo sa kochať krásou hradov a zámkov. Nádherný je aj Lednicko-valtický areál. Autentický zážitok ponúka aj menší a pekne zrekonštruovaný zámok v Mikulove či zámoček Milotice. Na druhom zmieňovanom si môžete požičať krásny historický kostým a poprechádzať sa záhradou ako nefalšovaná grófka či gróf. Len nedávno odtiaľto odišiel filmový štáb, ktorý nakrúcal pokračovanie úspešného príbehu Posledná aristokratka, ktorý si určite nenechajte ujsť. Pri návšteve zámku si nezabudnite dať slávnu ořechovku pani Tichej!

Sky Bridge 721, Dolní Morava - foto Horsky resort Dolni Morava

Je tento rok niečo špeciálne, čím by ste radi oslovili slovenského dovolenkára?

Covid priniesol pre návštevníkov Čiech aj jednu dobrú správu. Je ňou zvýšený záujem o výlety do prírody. Populárnou novinkou minuloročného leta, ktorá si rýchlo získala záujem návštevníkov, je najdlhší visutý mostík na svete - Sky Bridge 721, ktorý sa nachádza na Dolnej Morave, na úpätí pohoria Králický Sněžník v Pardubickom kraji. Okrem prechádzky po moste tu nájdete i populárnu Stezku v oblacích, najdlhšiu bobovú dráhu v Čechách, či detský zábavný park Mamutíkov.

Pačínek glass, Kunratice u Cvikova, Liberecký kraj - foto Nora Gill

A váš osobný tip pre našich čitateľov?

Určite odporúčam Brno a návštevu jeho historických vodojemov na Žlutém kopci. Počas viacdňového pobytu sa oplatí pozrieť si tzv. Křišťálové údolí v Libereckom kraji, teda v kraji skla, umeleckých sklárov a výrobcov bižutérie, ktorá má stále šmrnc.

Technická pamiatka - Vodojemy na Žlutém kopci, Brno - Foto Michal Růžička; TIC Brno

Nech už sa teda vyberiete kamkoľvek, prajem príjemné potulky po Česku a veľa príjemných zážitkov.

Ďakujeme za rozhovor.

Viac informácií: czechtourism.cz alebo na https://www.facebook.com/agenturaczechtourism

Beata Havranová

Titulná fotografia a slider: Jindřichův Hradec, Južné Čechy - Aleš Motejl

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.