Novinky vo Východných Krkonošiach

Malá Úpa, Pec pod Sněžkou, Jánské Lázně, Žacléř, to je len pár tipov na výlet do Východných Krkonôš.

Leto už definitívne odovzdalo nadvládu nad horskou prírodou jeseni. Dni sú  však stále dosť dlhé a prajú výletom. Stále hrejivé slnečné lúče už pomaly farbia krkonošské údolia do jesenných odtieňov. Trávnaté lúky zlatnú, vlhké slnečné miesta zdobí horec, erbová rastlina Krkonôš, a hrebene zohrieva fialová vresová perina. Občas padne hmla a z bieleho mora vystupujú len vrcholce najvyššie. Takú rozprávku píše jeseň v Krkonošiach. Teplo sa oblečte a na víkend či v dňoch voľna ujdite do náručia prírody, ktorú nikde inde na svete neuvidíte.

Za rozprávkami a dobrým pivom

Čo napríklad Malá Úpa? Obec na hraniciach s Poľskom vás očarí pokojom, čistou prírodou, malebnými chalúpkami a zvieratami pasúcimi sa na šťavnatých lúkach. Deti si užijú Rozprávkový chodníček, oteckovia ocenia miestne pivo Trautenberk. Ubytovať sa môžete v horskej chate Hradečanka, kde pre zmenu môžu mamičky ochutnať výborné i archívne vína.

Jeseň pod Sněžkou

Chystáte sa vystúpiť na Sněžku z Pece? Jeseň je na to ideálne obdobie! Žiadne dlhé rady na lanovku a davy na vrchole. Vyraziť ale môžete tiež z Portášek. Vyvezie vás k nim lanovka. Lanová dráha vás vyvezie z Veľkej Úpy na Portášky, odkiaľ už je to na vrchol Sněžky krásna a nie príliš náročná prechádzka, dlhá asi 5 kilometrov. Cestou na vrchol môžete navštíviť i vyhľadávanú horskú farmu - „Děčínsku boudu na Růžohorkách“ s tradičnou obsluhou a mnohými domácimi výrobkami.

Deti si užijú Herní krajinu Pecka -  rozprestiera sa medzi poznaním prírody, zážitkom z architektúry a fantazijnou hravosťou vo výške 1062 m n. m. pri hornej stanici lanovky na Portášky vo Veľkej Úpe. Unikátny súbor drevených interaktívnych sôch a objektov na motívy krkonošskej fauny ponúka nadživotné stretnutie so zvieracími obyvateľmi najvyšších českých hôr. Milé deti, vstúpte na lúku a do lesa, ktoré ožívajú obrími mlokmi, rysmi, zmijami a jeleňmi.

Skvelú krkonošskú kuchyňu ponúkajú na Horskej chate Portášky. Môžete sa tu i ubytovať a prežiť jesennú romantiku na krkonošských hrebeňoch. Horská chata Portášky je na hornej stanici sedačkovej lanovky z Veľkej Úpy, uprostred najznámejšej pešej trasy z Veľkej Úpy na Sněžku.

Portášky majú celoročnú prevádzku. Chata je vhodná pre lyžiarov, turistov, cyklistov, rodiny s deťmi.

Bukovým lesom k Hrádečku

Ľahká prechádzka cenným územím spojeným s menom Václava Havla, to je výlet prírodným parkom Hrádeček u Mladých Buků. Úchvatná príroda, neuveriteľné výhľady z Pekelského vrchu na panorámu východných Krkonôš spolu s najvyšším vrcholom Sněžkou, bohatá ponuka služieb robia z Mladých Bukov miesto, kam sa ľudia radi vracajú. Navštívte Mladé Buky a uvidíte, prečo okolná krajina učarovala tiež prezidentovi Václavovi Havlovi, ktorý býval vo svojej chalupe na okraji obce v oblasti nazývanej dnes Hrádeček v časoch normalizácie a rád sa sem vracal aj ako prezident Českej republiky. Na svojom obľúbenom Hrádečku pred Vianocami 2011 po dlhotrvajúcich zdravotných problémoch svojej chorobe podľahol. Za svoje zásluhy o obnovu slobody a demokracie  i osobnú statočnosť mu  27. novembra 1989 udelili čestné občianstvo Mladých Bukov.

Chalupa bývalého českého prezidenta stojí pod zrúcaninou hradu Břecštejn obklopená bukovým lesom, ktorý sa začal farbiť do červena. Prvé zmienky o hrade sú z roku 1336 s pôvodným menom Stein. Hrad vyrástol na strmej skalnej kryhe a z tohto dôvodu nemohol byť rozsiahly.

Začiatok trasy je pri Grund Resorte, kde sa určite zastavte na výborné jedlo či na kávu v reštaurácii s úžasným výhľadom. Dizajnový hotel Grund Resort Golf & Ski je miestom na nezabudnuteľnú rodinnú dovolenku, romantický výlet vo dvojici i usporiadanie jedinečných firemných akcií. Jeho atraktívna poloha ponúka útočisko nielen tým, ktorí hľadajú aktívny oddych spojený s množstvom outdoorových aktivít v okolí, ale tiež pre všetkých, ktorí si chcú užiť chvíle pokoja ďaleko od rušnej infraštruktúry a života veľkomesta.

Viac o regióne nájdete na: https://svazek.krkonose.eu/

alebo aj na: https://pohadkove.krkonose.eu/

Fotos: https://svazek.krkonose.eu/fotografie-pro-partnery

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.