Skamenelá rozprávka

Labské pieskovce v Českom a Saskom Švajčiarsku predstavujú jedno z najromantickejších miest v Európe. Príďte si pozrieť krásu tunajších stolových hôr, náhorných planín, skalných ihiel a roklín na vlastné oči. Fascinujúci región tvoria po oboch stranách štátnej hranice národné parky.

Labské pieskovce ponúkajú neobmedzené možnosti na najrôznejšie aktivity - či už ide o turistiku, cyklistiku alebo lezenie. Oblasť je popretkávaná 1 200 km značených turistických trás. Už v 18. storočí boli Labské pieskovce v móde sťa divoká a romantická výletná destinácia. Umelci tých čias radi zobrazovali svojrázny skalný svet, čím prispievali k šíreniu jeho popularity i ďaleko za hranicami regiónu. V roku 2006 bola po rekonštrukcii otvorená 112 km dlhá a dobre značená Maliarska cesta (po nemecky Malerweg), ktorá kopíruje priebeh historickej trasy prechádzajúcej po tých najkrajších miestach Labských pieskovcov.

Okruh z údolia Liebethal k českej hranici a späť po ľavom brehu Labe do Pirny neponúka len dychberúce panoramatické výhľady, ale predstavuje aj športovú výzvu. Trasa je rozdelená na osem stredne ťažkých denných etáp majúcich 11-18 km. Prepočítaním na celkovo nastúpané výškové metre pokoríte pomyselnú štvortisícovku. I napriek svojej úctyhodnej dĺžke nepredstavuje Maliarska cesta ani desatinu zo siete turistických trás prechádzajúcich Labskými pieskovcami. A ich obtiažnosť naviac pokrýva široké spektrum od tých celkom najľahších na  prechádzky až po náročné lezenie a šplhanie po schodiskách, rebríkoch či výstupkoch vysekaných v skale.

Aj milovníci lezenia si tu  prídu na svoje. Môžu pokoriť až 1 100 voľne stojacich pieskovcových skalných objektov. Len na nemeckej strane sa nachádza 21 000 lezeckých trás. Lezenie má v Saskom Švajčiarsku dlhú históriu. Prvýkrát sa spomína už pred 150 rokmi. Cesty dosahujú aj stupeň XII, čo predstavuje vrchol saskej  stupnice obtiažnosti lezenia v pieskovcoch. Vyznávači extrémneho lezenia budú určite spokojní. Ale nielen oni. Aj pre lezcov začiatočníkov je tu kopa príležitostí. Patria medzi ne aj horolezecké školy s ponukou outdoorových lezeckých kurzov pre najrôznejšie vekové skupiny.

Pohľad na Českosaské Švajčiarsko ponúka z odlišnej perspektívy  Labská cyklotrasa, ktorá prechádza bez väčších stúpaní celým regiónom, alebo výletná loď Wanderschiff. Tá sa vydáva štyrikrát denne na svoju plavbu s jedinečným výhľadom na rozprávkovú skalnú krajinu pozdĺž rieky Labe z Hřenska v Česku do Bad Schandau v Nemecku a späť. Pláva okolo  majstrovských technických diel, idylických rybárskych dedín a bývalých pieskovcových lomov. Počas plavby znejú z palubných reproduktorov zaujímavé informácie o rieke Labe.

Foto: Dennis Stratmann, Sebastian Rose, Katja Vollmer, Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH

Text: Jana Hájíčková

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.