Náš seriálik o Nemecku

Štartujeme v Hamburgu...

Úžasné mesto Hamburg, je spojené s obrovským prístavom, s  mostami, riekou Labe, tá hrá v tomto zaujímavom meste prím. Remorkery, žeriavy, obrovské lode nákladné i výletné, umocňujú celkovú atmosféru a obraz prístavu a mesta s ním spojeným.

Nepovieme asi nič nové, keď napíšeme, že je Benátkami severu, najmä pre početné množstvo mostov, kanálov, má veľa zrekonštruovaných sýpok, dokov, architektonické prekvapenia a červené stavby z pálených tehál  a kameniny na každom kroku. Hamburg je jednoducho červeným mestom. Oficiálnym názvom mesta je  Freie und Hansestadt Hamburg – Slobodné a Hanzové mesto Hamburg, bol kedysi súčasťou stredovekého zväzu obchodu, tzv. Hanzy.(po nemecky)

Je tretím najväčším prístavom v Európe, po belgických Antverpách a holandskom Rotterdame. Do Hamburgu sme prišli na pozvanie Nemeckej centrály turizmu vo Viedni - DZT, ktorá nám po viacročnej prestávke ponúkla pestrý a zaujímavý program spojený s Hamburgom a jeho okolím. Od prístavu, cez známu ulicu Reeperbahn, ani jeden kilometer dlhú, ale napriek tomu plnú kontrastov. Reeperbahn, vo štvrti St. Pauli, je známa ako hot spot pre hudobníkov, nočné kluby, kultúru zábavu a žúry, cez štipľavé šou až po muzikály či erotickú zábavu v uličkách lásky. Móla štvrte St. Pauli sú doslova lemované rybími reštauráciami, mnohé ponúkajú aj plavby výletnou loďou.

Nádherná Labská filharmónia – Elbphilharmonie (foto Maxim Schulz)

Hamburg má veľa zákutí, veľa zelene a veľmi, veľmi veľa vody. Domáci hovoria, že práve tu bije srdce Hamburgu. Čerstvým prírastkom do architektonických skvostov z kameniny a červených tehál je ďalší, a síce Labská filharmónia – Elbphilharmonie, tá v čase našej návštevy oslavovala piate výročie otvorenia.  Okrem koncertných sál, ktoré má pod strechou spoločnosť HamburgMusik gGmbH sú tu kancelárie, byty, 4 hviezdičkový hotel „The Westin Hamburg, sauny, bazény, spa. Na kameninovom základe stojí aj zaujímavá reštaurácia i manufaktúra na pivo Störtebeker Braumanufaktur. Je tu aj námestie, tzv. Plaza der Elbphilharmonie, prístupná pre verejnosť a všetkých návštevníkov, avšak s jednou podmienkou, z bezpečnostných dôvodov je možné, aby sa tu pohyboval len istý počet hostí.

Lístky na Plaza vydávajú zdarma podľa záujmu, podľa dňa a času ( na adrese: Am Kaiserkai 62, otvorené je od 10 – do 20:00 hodiny ) alebo ich dostanete v infopointe vo vstupe do priestorov Elbphilharmonie. A čo je najmä top? Akustika koncertných sál a strecha samotnej budovy, tá je ako vlna v príboji hamburgského prístavu. Ak máte záujem, môžete si objednať hodinovú prehliadku netradičného námestia pri Elbphilharmonie Plaza. Stojí  na osobu od 19,-  K piatemu výročiu, nad filharmóniou doslova roztancovali tristo dronov! Úžasný zážitok... A mimochodom, projekt filharmónie stál 866 miliónov ! Ale čo sme mali možnosť vidieť, stálo to za to.

Ďalším skvostom, ktorý nie je síce taký nápadný, ako stavba a poloha labskej filharmónie, ale o to nápaditý svojim zameraním a prevedením, je múzeum, múzeum  miniatúr – Miniatur Wunderland Hamburg. Príbeh bratov, ktorí viac ako pätnásť rokov do niekoľkých miestností vtesnali doslova celý svet, a ako a prečo, to vám povieme o niekoľko dní. 

Autor: Beata Havranová, fotografie: autorka a

so súhlasom https://www.elbphilharmonie.de/de/presse - Maxim Schulz

Viac o Hamburgu a možností stráviť tu viac dní nájdete na: www.getyourguide.de

https://www.germany.travel/en/home.html

https://www.elbphilharmonie.de/de/die-haeuser#musik

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.