Zachránili vzácny organ

Kostol kláštora Narodenia Pána v českom Opočne, má opäť funkčný organ.

Tento vzácny historický jednomanuálový nástroj z prvej polovice 18. storočia, nedávno kompletne zrekonštruovali. Oprava trvala celkom štyri roky a celkové náklady dosiahli vyše 1 500 000 Kč. Oprava sa podarila, samozrejme, nielen vďaka organistovi  Ivanovi Bokovi, z Krnova, ale tiež vďaka mnohým darcom. Do záchrany tohto nástroja sa okrem mesta Opočna zapojil aj Královohradecký kraj, spolok Provarhany, Opočenská beseda, ale i rad firiem a najmä široká verejnosť.

Slávnostné žehnanie organu bude počas slávnostnej svätej omše, v sobotu 23. apríla 2022 o 18 hodine. Bude ju sláviť královohradecký biskup Mons. Jan Vokál. Po tejto bohoslužbe zaznie krátky koncert Pavla Svobody, opočenského rodáka a riaditeľa Komornej filharmónie Pardubice. Rímskokatolícka farnosť – dekanstvo Opočno chce touto ďakovnou svätou omšou  vyjadriť vďačnosť všetkým darcom a tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli zachrániť tento jedinečný nástroj. Veď organ je dušou každého kostola a jeho tóny nás sprevádzajú pri tých najvýznamnejších udalostiach nášho života. Je dobre, že odovzdáme organ budúcim generáciám v stave, za ktorý sa nebudeme hanbiť, ale budeme naň hrdí.

Viac informácií pre turistov: http://dekanstviopocno.cz/

Foto: Rimskokatolicka farnost - dekanstvi Opocno

 

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.