Veľká noc na Valašsku

Zažite Veľkonočné sviatky tento raz na Valašsku, v oživených expozíciách Valašského múzea v prírode

Na BIELU SOBOTU, teda 16. apríla, sa od 9. hodiny uskutoční tradičný veľkonočný jarmok s bohatou ponukou kraslíc, šibákov, veľkonočných dekorácií a keramiky. Po celý deň bude na dobrú pohodu hrať cimbálová muzika Aldamáš a na pódiu pri rybníčku sa od 10. hodiny predstaví s programom cimbálová muzika Javořina.

Na  VEĽKONOČNÚ v nedeľu, 17. apríla ponúkne Valašské múzeum bohatý kultúrny program. Cimbalová muzika Kotár privíta návštevníkov na pódiu pri rybníčku. V Billovomdome tetušky pripravia jarnú polievku a budú maľovať kraslice. Koncert speváckeho súboru Catena Musica z Frýdku-Místku si nenechajte ujsť o 10.30 a 13.00 hodine, v kostole sv. Anny. Komponované pásma jarných a veľkonočných zvykov predstaví o 11. hodine na lúke Dřevěného městečka súbor Malé Zálesí z Luhačovíc. O 14. hodine vystúpi súbor Jagár z Havířova s programom „Smrtná neděla, kdes klúče dala?“  Skrátka neprídu ani tí, ktorí sa budú chcieť pozrieť, ako sa pletú korbáče, zdobia kraslice či vyrábajú brezové metličky. V Dřevěném městečku vzbudí záujem tiež košiar s ovcami,“ pozval pán Jindřich Ondruš, generálny riaditeľ Národného múzea v prírode.

ČERVENÝ PONDELOK, 18. apríla bude od 9. hodiny v znamení sviatočnej šibačkovej pohody s cimbalovou muzikou Radegast z Frenštátu pod Radhoštěm. O 11.00 a o 13.30 predstaví jarné zvyky detský folklórny súbor Vonička z Havířova. Po celý deň bude v areáli Dřevěného městečka vyhrávať cimbálová muzika Soláň.

Počas programu Veľká noc na Valašsku sprístupníme a oživíme vybrané objekty v areáli Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Otvorené budú objekty kováčne z Lutoniny, školy z Velkých Karlovic, veterného mlyna, domu z Nového Hrozenkova čp. 10 a chalupy z Velkých Karlovic – Jezerného. Pri prechádzke Valašskou dědinou budú k zastihnutiu kováč, mlynár a pán učiteľ. V hámri z Ostravice v Mlýnské dolině kováč ukuje návštevníkom podkovičku pre šťastie,“ doplnil pán Jindřich Ondruš.

Vstupné:

Dřevěné městečko: 

  • základné vstupné – 150 Kč, znížené – 120 Kč, žiaci – 70 Kč, rodinné – 300 Kč
  • Okružné (Dřevěné městečko + Valašská dědina): základné – 200 Kč, znížené – 150 Kč, žiaci – 100 Kč, rodinné – 400 Kč

Vstupenky si môžu záujemcovia zakúpiť v predpredaji na webových stránkach múzea alebo v pokladniach podľa bežného otváracieho času múzea. Príďte aj vy spolu s nami, privítať sviatky jari a prežiť tradičnú veľkonočnú atmosféru na Valašsku.

Fotografia hore: Jan Kolář a archív múzea; Viac informácií na: www.nmvp.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.