Sila farára Sebastiana

Veľký človek z malého mesta. Tak by sme mohli opísať pracovitého, usilovného pána, ktorý sa narodil v chudobnej rodine, v bavorskom Allgäu.

Jeho meno prerástlo hranice Bavorska už v časoch kedy žil, a to bolo pred dvesto rokmi. Známy liečiteľ, farár Sebastian Kneipp (1821-1897). Pracoval s piatimi elementmi: s vodou, správnym a umierneným stravovaním sa, vyznával pravidelný pohyb, pracoval s bylinkami a dôležitá pre jeho pacientov bola vnútorná pohoda.

Farár Sebastian Kneipp z obce Bad Wörishofen. Jeho známe liečiteľské metódy používame dodnes. Prijali sme pozvanie obce a z neďalekého mesta Füssen sme sa vybrali do Bad Wörishofenu. Zachovali veľa z jeho čias. Uctievajú si jeho usilovnosť, vedomosti a metódy dodnes. Starí, či mladí  vyznávajú jeho kúry so studenou vodou na každom kroku. Tak napríklad centrum mesta nemôžete prejsť bez toho, aby ste si nohy, či ruky nenamočili do studenej vody. A ako? Sú tu špeciálne bazény na nohy a ruky, do ktorých len na desať sekúnd ponoríte predlaktie či vstúpite do malého bazéna bosými nohami. „Osviežite sa“, nezáleží na tom, či v zime alebo v lete, dôležité je aby ste sa neutierali, len rukou osušili pokožku a obliekli sa.

Pre domácich je úplne prirodzené, že prídu do mesta na bicykli, vyzlečú sa a ponoria si ruky alebo nohy do studenej vody bazénov, ktoré tu vybudovali pre širokú verejnosť. Zásada však je, že ruky si môžete máčať v dopoludňajších hodinách a nohy vždy popoludní. Aj my sme stretli staršiu dámu, prišla na bicykli, vyhrnula si rukávy a šup do ľadovej vody. Tak sme neváhali ani my a skúsili sme sa otužiť. Bolo tu úžasné, ruky sme si ponorili na 10 sekúnd do vody, následne sme si  len rukou zotreli vlhkosť a pokojne sa na radu pani sprievodkyne Kataríny znova obliekli. V Bad Wörishofene je mnoho kúpeľných domov, ktoré striktne dodržiavajú režim Kneippa. Optimálny pobyt je tri týždne. 

Tento rok je 200 rokov od jeho narodenia, rozprávali sme sa o jeho filozofii s vedúcou marketingu kúpeľov Bad Wôrishofene, s pani Cahtrin Herd.

Kneippova metóda je dôležitá pretože spôsobuje správne prekrvenie organizmu, postará sa o to, že telo samo aktivuje sily, ktoré ho uzdravujú. Studené zábaly, vodné streky pôsobia aj na stratu váhy i vyplavovanie nezdravých elementov v tele. Tak napríklad ranné ponorenie tváre do lavóra studenej vody, kedy niekoľkokrát len s otvorenými očami žmurkáte do vody je jedným z dôležitých krokov hneď ráno na správne naštartovanie organizmu.  Dôležité je, že Kneippove úkony môžete robiť aj doma. 

Robíte aj vy samy niečo z metódy pána Kneippa?

Ano, pri prepracovaní si spravím rada bylinkové zábaly, kúpele alebo aj pri zápaloch, si dám na postihnuté miesto obklady z tvarohu. A v neposlednom rade, studenú sprcha, či vodný strek na dolné končatiny. Začínať je vždy dobré pomaly a vždy len hornú alebo dolnú časť tela. Samozrejme, pri vážnejších problémoch so zdravím je dôležité osloviť aj lekára, ktorý vám u nás naordinuje tu optimálnu liečbu. 

Čo nám odporučíte?

Isto to bude návšteva okolitého lesa a nádhernej záhrady. Bad Wörishofen má dve špecialistky, ktoré ponúkajú odborné prechádzky, prehliadky. Okrem toho odporúčam pozrieť si múzeum Sebastiana Kneippa, ktoré je v dominikánskom kláštore. Uvidíte mnoho artefaktov z jeho liečiteľského života. Múzeum organizuje aj pravidelné prednášky, ponúka možnosť ukážok jeho ozdravovacích kúr, čo je pre každého návštevníka zážitkom. Expertkou na terapie Kneippa je nesporne aj pani Ines Wurm-Fenkl, ktorá je autorkou mnohých publikácií, niektoré vyšli už aj v českom jazyku.

V roku 2015 celé mesto zapísali do UNESCO, Bad Wörishofen sa stal nemateriálnym kultúrnym dedičstvom Nemecka. 

Ale nielen pán Kneipp je ťahákom prísť do Allgäu. Aj okolitá príroda, nádherné vlnité mierne kopčeky, na ktorých sa až do zimy pasú všade kravy. Odporúčam čitateľom napríklad prechádzku aj po našom kúpeľnom parku. Má 163 000 štvorcových metrov, s množstvom ruží a byliniek, 1500 metrov dlhý chodník, ktorý musíte v každom ročnom období prejsť naboso. Sme miestom ideálnym pre oddych a načerpanie stratenej energie. To je moja pozvánka.

Viac sa dočítate na: www.bad-woerishofen.de, pani Ines Wurm-Fenkl je špecialistka na ozdravovacie metódy Kneippa, www.sanego.de

Foto: Beata Havranová, foto na slideri: https://www.facebook.com/BadWoerishofen

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.