Sláviť bude celé Slovácko

Blížia sa hody zapísané v Českej knihe rekordov.

Každá obec mávala svoje krojované hody, každá však slávila inokedy, najčastejšie to bolo na deň patróna chrámu Pána. Cisárovi Jozefovi II. sa to ale nepáčilo, a tak svojou reformátorskou rukou zasiahol aj do tejto hlučnej a veselej slávnosti a nariadil, aby sa hody slávili v celom cisárstve v rovnaký čas a to tretiu októbrovú nedeľu. Bola to totiž vhodná doba po skončení zberu úrody a konca prác na poliach.

Nie všade sa to ujalo, ale faktom je, že na Slovácku  sú dodnes obce, kde sa slávia tzv. cisárske hody. A nie je ich málo. Práve preto sa tohto roku 16. či 17. októbra oplatí prísť na Slovácko za folklórom.

Tretí októbrový víkend sa môžete tešiť na hodové veselie predovšetkým vo Vracove (na snímkach), ktorý je preslávený najväčším počtom krojovaných v sprievode. V posledných rokoch  tento počet zvyčajne neklesá pod 700 a padla dokonca už aj hranica 900. Vracov je vďaka počtu krojovaných dokonca zapísaný v Českej knihe rekordov.

Hody ale v rovnakom termíne pripravujú napríklad v Kněždubu, Hroznové Lhotě, Kosticích, Uherském Ostrohu, Žarošicích, Babicích, v Uherském Hradišti, kde budú sláviť mestské časti Jarošov a Mařatice, v Tupesích, Vřesovicích, Zlechově, Ždánicích, Suchově či Lovčicích. Teda minimálne na pätnástich miestach naprieč celým Slováckom.

Autor fotiek: Lukáš Rajchman, s láskavým dovolením: Turistická asociace Slovácko, z.s.

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.