Skvelé tipy na zimu

Príjemná prechádzka či aktívny pohyb na vzduchu v Žilinskom turistickom kraji si isto užijete. Iľanovská dolina či Brankovský vodopád, bežecká magistrála - máme pre vás niekoľko zaujímavostí a tipov.

Brankovský vodopád

Vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. S výškou 55 m je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách a zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Dostanete sa k nemu z obce Podsuchá pri Ružomberku. Množstvo vody, ktoré preteká vodopádom, je závislé od zrážok, čiže aj od ročného obdobia. V zimných mesiacoch sa premieňa na čarovnú ľadovú stenu pokrytú mnohými cencúľmi a inými ľadovými útvarmi.

                                                  Iľanovská dolina

Málo navštevovaná, ale turisticky zaujímavá dolina sa nachádza v Nízkych Tatrách. Je dlhá 9 km a rozrezáva triasové vápence a dolomity, z ktorých sa skladajú okolité vrchy. V dolnej časti je široká, smerom na sever sa zužuje. Začína  v mestskej časti Liptovského Mikuláša v Iľanove. Iľanovskou dolinou vedú turistické trasy začínajúce z obcí Iľanovo Ploštín, vedúce na vrchy Poludnica a Krakova hoľa.

Turistika  na Poludnicu z Liptovského Jána

Panoramatický výhľad z Poludnice (1549 m n.m.) je nezabudnuteľný. Celý Liptov budete mať ako na dlani. Trasa sa začína v Liptovskom Jáne a vedie cez lokálne lyžiarske stredisko. Počas výstupu sa vám otvárajú pekné výhľady na Liptov.  Vedie aj popri jaskyni, v ktorej sa podľa pamätnej tabule od jesene 1944 schovávalo asi 40 Židov zo Slovenska a Poľska. Všetci prežili vďaka obyvateľom Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali, riskujúc vlastné životy.

Jánska dolina

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Okrem pestrej fauny a flóry je bohatá na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň i niekoľko vodopádov. Najväčším lákadlom doliny je Stanišovská jaskyňa. Dokonalým zážitkom je objavovanie čarovného podzemia so sprievodcami-jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovali do neopísateľných tvarov. Pred vstupom dostane každý návštevník čelovku. Raritou Jánskej doliny je i krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno. Dolina sa začína v Liptovskom Jáne, v ktorom sa nachádza i Park Mini Slovensko, park miniatúr vybraných slovenských kultúrnych pamiatok.

Tichá a Bobrovecká dolina

Nenáročnú prechádzku vhodnú pre rodiny s deťmi si obľúbite v Tichej a Bobroveckej doline na Orave. Doliny sa začínajú v osade  Oravice, vzdialenej 10 km od turisticky atraktívnej obce Zuberec. Obe doliny sú dlhé približne 3 km a vedie nimi asfaltová cesta. Lokalita poskytuje návštevníkom nádhernú scenériu okolitej prírody. V zimnom období je cesta prepluhovaná a ľahko prístupná, čím sa stáva vhodná aj na zimné túry so sánkami. Bobrovecká dolina je navyše výnimočná tým, že sa tu vyskytujú teplé pramene, ktoré zásobujú oravické termálne bazény.  Vonkajšie termálne bazény sú prístupné za každého počasia, voda má teplotu 28°  – 38 ° C.

Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Najväčšie stredisko na Kysuciach ponúka návštevníkom až 14 kilometrov zjazdoviek v troch prepojených dolinách. Skvelo si zalyžujú pokročilí lyžiari i začiatočníci. Okrem lyžovačky ponúka adrenalínovú jazdu na najdlhšej bobovej dráhe v strednej Európe i večernú jazdu ratrakom priamo počas úpravy zjazdoviek, takže nudiť sa tu rozhodne nebudete. Pre návštevníkov je prístupná aj nová rozhľadňa Dedovka umiestnená pri vrcholovej stanici lanovky. Ak bažíte po turistickom výstupe a prechádzke v prírode, využite obľúbený turistický chodník smerujúci na vrchol Veľkej Rače.  Po dni strávenom na čerstvom vzduchu dobre padne občerstvenie v bufetoch pri dolnej a hornej stanici lanovky.  

Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Upravená trať, rozprávkové výhľady,  pokoj sálajúci z horských osád, toto všetko ponúka návštevníkom Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála. Upravená trať v dĺžke 50 km vedie z Husárika pri Čadci až na slovensko – české pohraničie v časti Makov – Kasárne, odkiaľ trasa po hrebeni Javorníkov pokračuje až na Kohútku. Najlepšie je trasa magistrály prístupná z Čadce, lokality Husárik, z Melocíka, ktorý sa nachádza medzi obcami Kolárovice a Makov a taktiež z časti Makov – Kasárne. Na trase sa nachádza viacero zaujímavostí, ako sú rozhľadne a umelecké objekty v rámci galérie v prírode.

 

PR článok realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

TEXT a FOTO: archív Žilinský turistický kraj, Š.Trnka, M.Hajkovský, J. Moravčík

Viac info o Žilinskom kraji nájdete na

www.northslovakia.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.