Jeseň v Žilinskom kraji

Máme pre vás pár tipov na jesenný výlet!

Hrad Lietava/Rajecká dolina

Jeden z najrozsiahlejších hradov na Slovensku (na otváracej snímke) sa nachádza kúsok od Žiliny smerom na Rajecké Teplice. Nachádza sa tu stála expozícia venovaná histórii Lietavského hradu, archeologickým nálezom a palným zbraniam. Zaujímavosťou je, že ide o jedinečnú expozíciu   všetky exponáty si môžete chytiť do ruky. Expozícia a bufet na hrade však nebývajú otvorené pravidelne.

Prístup k zrúcanine je neobmedzený a k dispozícii sú aj miesta na oddych a opekanie. Odporúčame výstup k hradu po modrej turistickej trase, a to z obce Lietava-Majer alebo po zelenej trase, z obce Lietavská Svinná. Z oboch miest sa nenáročnou prechádzkou dostanete k zrúcanine hradu približne za 45 minút.

www.hradlietava.sk

Súľovské skaly/Rajecká dolina

Ešte ste nepočuli o tomto mieste s jedinečným skalným reliéfom a bizarnými útvarmi? Čo tak si užiť peknú scenériu a objaviť, čo všetko dokázala príroda zo skál vytvoriť.  Vhodný východiskový bod sa nachádza v obci Súľov-Hradná, kde je aj parkovisko. Súľovskými skalami vedie náučný chodník s informačnými tabuľami o miestnej faune, flóre i geológii. Prechod NCH trvá cca 2 hodinky.

www.tikzilina.eu

Náučný chodník Juráňova dolina/Orava

Na Orave dobre, na Orave zdravo! Toto si isto poviete pri prechádzke Juráňovou dolinou. Ide o nenáročnú a veľmi peknú trasa, na ktorej sa nachádza aj zopár menších vodopádov, reťaze, lávky i schodíky. Prejsť celý okruh náučným chodníkom vám potrvá zhruba 3 hodiny. Náučný chodník začína v Oraviciach pri termálnom kúpalisku, ktoré môže poslúžiť na relax po rodinnom výlete.

Vodopád v Došnej/Turiec

Výborným tipom pre celúrodinu je cyklovýlet k malému, avšak peknému viacstupňovému vodopádu pri ústí Došnej doliny vo Veľkej Fatre.  Z obce Belá – Dulice vedie Belianskou dolinou lesná asfaltka ku chate Havranovo, kde je potrebné bicykle odložiť a pokračovať po značenom turistickom chodníku k vodopádu. Vodopád tvorí jeden z bočných prítokov Belianskeho potoka a jeho celková výška dosahuje asi 6 metrov.

Kúpeľný park v Turčianskych Tepliciach/Turiec

Park sa nachádza v bezprostrednej blízkosti kúpeľov a aquaparku. Snáď najvýraznejšou atrakciou sú v parku lavičky, ale nie hocijaké. Ak chcete vedieť, ako vyzerá opitá, veselá, pohádaná či obria lavička, zavítajte s deťmi sem. Svoj odkaz tu zanechali aj slávne osobnosti a obzrieť si môžete aj 200-ročnú lipu, platany, metasekvoje či iné exotické dreviny.

Prechádzka do osady u Gregušov z Melocíka/Kysuce

Javornícky chodník vás poteší nielen úžasnými výhľadmi a rozhľadňami, ale aj zaujímavou Galériou v prírode. Umelecké diela lemujú príjemnú a nenáročnú trasu vhodnú aj pre deti. Odmenou bude osada Greguše, známa krásnymi pôvodnými chalupami a zvonicou.

Liptovský hrad/Liptov

K Liptovskému hradu vedie náučný chodník z obce Kalameny. Tá je známa svojim jazierkom s teplou termálnou vodou. Náučný chodník dlhý 3,5 km začína v strede obce a  vedie aj okolo spomínaného jazierka. Ide o náročnejšiu trasu, nakoľko v závere trasy je strmšie stúpanie a cca 7m dlhý kovový rebrík. Zhruba po 1,5 h sa dostanete k najvyššie položenému hradu na Slovensku. V areáli hradu sa nachádza archeologická expozícia v prírode a verejnosti sú prístupné zvyšky odkrytej architektúry na základe archeologického výskumu. V lete je v areáli je možné založiť si oheň a užiť si opekačku v prírode. 

www.visitliptov.sk

PR článok realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

TEXT a FOTO: Žilinský turistický kraj a Jaroslav Moravčík

Viac info o Žilinskom kraji nájdete na

www.northslovakia.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.