Jantárová cesta po novom

Vandrovačka do ďaleka - Bernstein trail

Krásna príroda, mierne vlnitý terén, malebné miesta a mestečká, dobroty, lahôdky, pekné uličky s vínnymi pivnicami, vynikajúce vína, voda a mnohé nezabudnuteľné chvíle v najslnečnejšej časti Rakúska, v spolkovej republike Burgenland.

Hit roka –  novinka 2020: tzv. Bernstein Trail - východ - trasa má viac ako 300 kilometrov, ale je pohodlná, lebo vedie mimo kopcov. Po prvý raz v histórii je možné si ju vopred kompletne zabukovať!

Otvorili ju v polovici decembra minulého roka, vedie cez panónsku oblasť, mierne kopce južného Burgenlandu i malebnú časť popri Neziderskom jazere. Okruh, trasu si môžete vďaka internetu vopred zabukovať, vybrať si z atraktívnej ponuky ubytovacích možností vrátane transportu batožiny. Samozrejme, výlet si môžete zorganizovať aj samostatne, vďaka super ponuke prostredníctvom online informácií, bukovaciemu systému, ktorý vytvorili pre Berstein Trail.

Cez pustu až po známe vinice s révou Uhudler

Túra má trinásť etáp, dokopy 306 kilometrov popri známej historickej Jantárovej ceste - Bernsteinstraße, po ktorej vozili vzácnu živicu už Rimania od Severného mora až po Jadran. Cesta vedie akosi symbolicky regiónom Carnuntum, prechádza popri Pohanskej bráne až po tzv. Oblasť Neziderského jazera – tzv. Seewinkel (mimochodom región je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO). Ďalej vedie do maďarského mesta Sopron, cez stredný Burgenland bohatý na lesy a Prírodný park Naturpark Geschriebenstein-Írottkö, kde leží aj obec s hradom Lockenhaus (kedysi tu žila známa grófka Alžbeta Báthory), až po idylickú krajinu vína do obce St. Martin an der Raab.

 

Atmosféru Neziderského jazera s priľahlými soľnými jazerami môžete zažiť aj na lodi, tak ako aj atmosféru maďarskej pusty s charakteristickými studňami s vedrom na dlhom tráme či územie Maďarska. Okruh vedie aj cez malé historické mestá, prekrásne upravené obce – ako napríklad starú obec vína Uhudler Heiligenbrunn. Tu sú vínne pivničky pokryté slamou, idylické vinice, staré kostoly, impozantné  hrady či zámky, ale aj ich romantické ruiny.

Kulinárstvo a víno

Dedinské múzeá, jazerá pozývajúce na kúpanie či drevené rozhľadne, napríklad v prírodnom parku Geschriebenstein, kde tróni Margarethen Warte, odkiaľ máte pri dobrom počasí  úžasný výhľad na celý Burgenland. A okrem toho príjemné pivničky, hostince s kulinárskymi domácimi špecialitami a dobrým vínom.

Bernstein Trail je špecialitou aj preto, že je diaľkovou trasou a i preto, že ju môžete prejsť už skoro na jar, napríklad od konca marca/apríla (kedy mimochodom fungujú už trajekty na smer Illmitz - Mörbisch ), až do novembra. Umožňuje to mierna panónska klíma. Trasa je obzvlášť atraktívna  vtedy, keď kvitnú ovocné stromy či v období zberu hrozna, pretože v lete je veľmi horúco. Tento rok  sprístupnia aj jej západnú časť, takže bude mať dokopy 680 kilometrov.

Možno už čoskoro, v rámci opätovného otvorenia hraníc budeme môcť prejsť túto zaujímavú trasu aj my.   

Foto: Bugenland Tourismus, Steve Haider, Robert Haidinger, Christian Krammer, Birgit Machtinger 

Informácie & bukovanie: www.bernsteintrail.atwww.bookyourtrail.com/trail/bernstein-trail

https://www.facebook.com/visitburgenland/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.