Tirolsko ponúka mnoho adrenalínu

Pod majestátnym tirolským pohorím Wilder Kaiser, sme si tento raz otestovali, čo robiť počas voľných dní v krásnej jeseni, aká je tento rok. Ísť na bycikel, na túru, či na prechádzku??

Priateľka Marion nám poradila. Čo tak iný adrenalín? Možnosť dostať sa na miesta, kde sa ako turista nedostanete, objaviť nové zákutia prírody a možno si otestovať odvahu, zmysel pre tímový šport a počuť vlastný buchot srdce v ozvene.....Každý deň sme mali iný. Dostali sme výstroj a ho sa na ferratu...profesionálny sprieva Martin Fleckl, vysvetlil čo treba a my sme sa pomaly vydali sme trasu – tzv. Klettersteig Maueracker Fieberbrunn, alebo ako mu domáci hovoria Maroka. Má 410 metrov a supeň obtiažnosti B/C, výšku dvetisíc metrov, smeruje na sever a výšľap trvá približne päťdesiat minút. Štartujete z kopca Lärchfilzhochalm, respektíve od hornej stanice lanovky Lächfilzkogel. Trasa má aj lanový most, ktorý ale môžete obísť. Nás sprievodca Martin tvrdil, že trasu zdolávajú aj rodiny s deťmi, my sme však presvedčení, že musíte byť trénovaní, ak si želáte mať z takéhoto výletu zážitok. My sme síce mali, ale trošku sme sa natrápili. Obed chutil o to viac a na nádherné jesenné okolie Kitzbühlskch Álp budeme ozaj dlho spomínať, ale aj na super partiu, ktorá si dala poradiť a druhý deň otestovala ďalší adrenalín, čo región ponúka.

Spoločnosť Fun connection a náš mladý sprievodca Rob Lankamp organizujú aj dni kaňoningu a my sme sa do rokliy Taxaklamm s ním vydali. Dal nám potrebné vybavenie, neoprén, helmy, skoby, laná.. Tí, ktorí ešte v ruke nič z tohto vybavenia len krútili hlavami. A nebolo to inak ani vtedy, keď sme prišli na miesto činu. Krátky tréning na päť metrovej stene so skokom do vody na test jej chladu a namočenie neoprénu a pomaly po sto metroch k obrovskej skale. Veľká roklina s duniacim vodopádom. Pre niektorých nadšenie, no pre niektorých obava, či to zvládneme. Mne osobne stačil aj náš malý trénig, viac odvahy som ako kolegovia nenabrala a  čakala úzkostne, kedy budem počuť opäť hlasy snáď nadšene a štastne sa usmievajúcich parťákov, novinárov. V kaňone boli viac ako hodinu. Vynorili sa vo vode plní radosti, hrdosti, že to zvládli. To, že mali každý trošičku strach priznali. Samozrejme aj vďaka nášmu sprievodcovi Robovi, ktorý bol úžasný patrí  vďaka, že niektorých z nás na tento adrenalínový šport navnadil.

Po týchto krásnych, športom nabitých dňoch v údolí PillerseTal sme si dopriali aj inú radosť, navštívili sme majstra   v pálení špeciálneho ovocia starých tirolských druhov, najmä hrušku a výrobe vynikajúceho džinu i whisky, Norberta Gidiho, vo Fieberbrunne, v jeho ako hovorí v  domčeku plnom pôžitkov. K výrobe používa vodu z neďalekého prameňa, ktorý tu je už viac ako sto rokov a ako pán Gidi hovorí, je dôležtou prísadou pri páleni. 

Ochutnali sme jeho vynikajúce pálenky, whisky a započúvali sme sa aj do tónov jeho hudby, pán Sigi je totiž aj vášnivým hráčom na trubke. Všetko to čo robí robí s vášňou a to pri jeho rozprávaní bolo cítiť..Pán Gidi s inými somelirémi založil spolok Tiroler Edelbrand Sommelierverein, združuje tirolských someliérov ušľachtilej pálenky od Alrbergu až po údolie PillerseeTal. Ak máte záujem o takúto príjemnú návštevu, rodina Gidi srdečne pozýva. Musí byť minimálne päť osôb, na jednu osobu  stojí návšteva s ochutnávkou 15,-EUR.

A aby sme našu návštevu v tirolslkom údolí PillerseeTal zakončili príjemne, v obci Ulrich am Pillersee, stretli sme sa aj s pánom, ktorý už dvadsať rokov vyrába zázračné produkty z kosodreviny. V neďalekom Ainringu sme navštívili starú manufaktúru. Už v roku 1856 Josef Mack – vtedajší lekárnik objavil liečivé účinky éterických olejov vyrobených z kosodreviny. Jeho vedecké práce dokonca publikovali aj v lekárskej knihe tzv. Pharmacopöa Austriaca. Oleje sa využívajú s prestavkou dodnes, ako kúpele, ako bonbóny, do rôznych mastí. Ešte aj dnes si tu v J. Mack manufaktúre môžete objednať kosodrevinový kúpeľ či prehliadku ako sa kosodrevinový éterický olej vyrába. Je úžasné, že všetky predchádzajúce generácie pokračovali nepretržite v tradícii, a tak si hostia môžu vychutnať krásnu vôňu kosodreviny, či v tunajšom obchode zakúpiť vonné oleje, cukríky, či rôzne čaje...a ak sa do Tirolska vyberiete čo i len na štyri dni, nudiť sa isto nebudete... 

Beata Havranová

www.macknatur.dewww.func.at

http://www.g-schnaps.at/https://www.kitzbueheler-alpen.com/cz/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.