V jesenných dňoch do Švajčiarska

Čitateľom portálu www.kamkam.eu, sme sľúbili pokračovanie v čítaní o Českom Švajčiarsku...

Ako sme písali v prvj časti s titulom Na skok do Švajčiarska a že táto oblasť Čiech, susediaca z nemenej krásnou oblasťou, s nemeckým - Saským Švajčiarskom, je ideálnou destináciou aj v týchto jedsenných dňoch, kedy okolité pieskovcové skaly vďaka bohatému porastu listnatých stromov ožívajú prekásnymi fabrami ich listov. Či už sa za dobrého počasia doslova vyškriabete na rozhľadňu Janov, dnes už je celoročne v prevádzke. Stojí neďaleko Děčína. Má tridsať metrov. Uvídíte z nej impozantné vrcholky Lužických hôr, skaly Labských pieskovcov s najkrajším „objektom“ Pravčickou bránou, či na stolové hory Saského Švajčiarska, ležiace už v Nemecku. Optimálne je, keď si zoberiete so sebou ďalekohľad, tak ako my, a vtedy máte zážitok umeocnený z tejto výšky o to viac. Vstup je síce zdarma, ale nie je naškodu, keď návštevíci vhodia čo to do kasičky a dostanú mincu s vyobrazením rozhľadne – je na mince: 10, 20 a 50 Kč.

Alebo pôjdete od rozhľadne v Janove ďalej, krásnou prechádzkou, necelú hodinku, cez chránené  územie Čeksého Švajčiarska, v časti Jetřichovskej steny. Sú tu členité časti a relatívne veľké plochy skalných a lesných komplexov. Turisti majú niekoľko možností na vandrovačku, jedna však veľmi obľúbená je, dôjsť k rieke Kamenice a previezť sa na lodičke až  do Hřenska, zažiť tak krásnu atmosféru ticha, čara okolitej prírody.

České Švajčiarsko má okrem iného aj ďalšiu zaujímavosť. Pri jeho návšteve si môžete domov odviezť produkty, ktoré tu v malých manufaktúrach už viac ako desiatky rokov ponúkajú domáci producenti. Úžasný včelí med, Jarabinku, syry z kozieho mlieka, rôzne šperky z kovu, zo skla, pralinky či čokoládu, kermické výrobky, či prírodnú kozmetiku zo známej obce Ružová. Práve sem viedli naše kroky, aby sme sa zoznámili s majiteľkou a „kuchárkou“ voňavej prírodnej kozmetiky pani Miroslavou Hrachovcovou. Jej rajom je Mydlárna Rubens, kde varí prírodné mydlá  viac ako dvadsať rokov: z byliniek, varí ich za studena, výlučne ručne, a jej prevoňaný obchod leží v nádhernom prostredí Národného parku České Švajčiarsko. V obchode môžete vidieť ich priamu výrobu, históriu ako to vzniklo a okrem toho aj cítiť, ovoňať a priučiť sa tomuto jej remeslu. Dnes je v regióne certfikovaných tridsaťpäť producentov, ich produkty môžete kúpiť  v Dome  Českého Švajčiarska, v mestečku Krásné Lípa. Práve tu je aj zaujímavá expozícia, rôzne panoramatické projekcie, prospekty a všetko to, čo návštevníkov vtiahne do sveta histórie a súčasnosti.  Okrem toho Dom Českého Švajčiarska ponúka aj ubytovanie v priestranných, nových izbách, príjemne a pekne zariadených. Zuajímavosťou je, že sú bez televízneho prjímača, čo sme ako hostia veľmi ocenili, pretože krásnych obrázkoch, zážitkov sme počas návštevy mali neúrekom.  Priamo na námestí stojí mini pivovar Falkenštejn, či cukrárnička – čokoládovňa MANA, kde si môžete v dieľni s deťmi vyrobiť čokoládové pralinky alebo len tak kúpiť pre chuť kvalitnú, varenú čokoládu, obchod je otvorený každý deň!

Autor Beata Havranová, fotos: www.ceskesvycarsko.cz

www.ceskesvycarsko.czwww.cokokramek.czwww.pivofalkenstejn.czwww.mydlarnarubens.cz


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.