Drevené bábky v Salzburgu

Ďalší zápis do zoznamu UNESCO

Vysoké ocenie sa dostalo bábkohercom, tvorcom bábok nedávno aj v Salzburgu. Známe Bábkové divadlo Salzburgu, ( Marionettentheater), získalo zápis do UNESCO kultúrneho dedičstva za vysokú formu a výtvarného prevedenia bábok a bábkového divadla. Vo svete je salzburgské bábkové divadlo, jediné,ktoré sa venuje aj predstaveniam rôznych opier skladateľov veľkého mena. Okrem toho, v divadle sa hrá na troch plošinách, a tak nemá Salzburg len jednu hlavnú scénu ale  aj scénu vzadu i vpredu. A tie tak pôsobia, že majú svoju  „hĺ’bku“ a vytvárajú intenzívnu ilúziu. Bábkoherci sa pohybujú meter a pol pod doskou hľadiska,  na dvoch pohybujúcich sa scénach.

Vo svete je salzburgské bábkové divadlo, jediné,ktoré sa venuje aj predstaveniam rôznych opier skladateľov veľkého mena. Okrem toho, v divadle sa hrá na troch plošinách, a tak nemá Salzburg len jednu hlavnú scénu ale  aj scénu vzadu i vpredu. A tie tak pôsobia, že majú svoju  „hĺ’bku“ a vytvárajú intenzívnu ilúziu. Bábkoherci sa pohybujú meter a pol pod doskou hľadiska,  na dvoch pohybujúcich sa scénach.

Divadlo vzniklo v roku 1913 vďaka pánu Antonovi Aicherovi, ktorého deti po jeho smrti viedli divadlo ďalej. A tak z jednej rodinnej tradície vznikla storočná a svetová tradícia krásneho divadla. I napriek tomu, že bábkoherci nemajú možnosť optimálneho vzdelania, sú z Talianksa, z Ruska, z Nemecka, z Francúzska....spája ich neuveriteľná sila hrať bábkové divadlo. Každý divák cíti ich entuziazmus a hneď ho „vtiahnu do deja“, ich čara a magického sveta. Divadlo je jedinečné aj v tom, že ako jediné hrá svetové opery!!! Momentálne je na programe aj prevedenie filmového diela Sound of music. Známy muzikál, ktorého meno už prekročilo mnoho rokov aj americkú pôdu..

Prvé predstavenie bábkového divadla bolo  vo februári v roku 1913, hrali predstavenie Bastien a Bastienne od Wolfganga Amadea Mozarta. Už vtedy divadlo podniklo v prvom roku svojho pôsobenia turné. Od roku 1927 boli každým rokom na turné a od päťdesiatych rokov navštívili Južnú a Severnú Ameriku, Japonsko, Južnú Afriku či Austráliu. Salzburgské divadlo má 350 miest, hrajú sedemnásť predstavení a takmer sto predstavení v cudzine. Vedenie divadla hľadá stále možnosti rôznych spoluprác, tak napríklad s krajským divadlom či Salzburgským hudobným spolkom. Najobľúbenejším predstavením je Mozartova „Čarovná flauta“, avšak novinkou je práve Sound of music, vďaka ktorej zaznejú tóny ľudovej hudby a jej elementov.

Salzburg je aj pre deti

Okrem predstavenia v Bábkovom divadle je pre deti v meste Salzburg spolu s ich rodičmi čo objavovať. Tak napríklad Zoolická záhrada, ktorej návštevu si môžete naplánovať aj na celý deň, či zámok Hellbrunn, s jeho vodnými hrátkami aj veľkým ihriskom pre deti. Múzeum hračiek, kde si mnoho hračiek môžete vyskúšať i objavovať historické hračky zároveň, veľa workshopov pre deti. Ďalším tipom je Dom prírody, v Linken Altsadt, jeho návštevu je vhodné naplánovať si tiež minimálne na pol dňa....a samozrejme, nemôžeme nespomenúť dominantu mesta pevnosť Hohensalzburg. Pre deti od šesť až pätnásť rokov sú tu zaujímavé prehliadkyUž len jazda v zubačke je pre malé ratolesti perfektým zážitkom a pohľad na mesto i okolité bavorské Alpy nezabudnuteľným.

Zaujímavosťou je, že vyšla aj publikácia pre deti, práve sprievodca pre malých mestom. Je dostupná zatiaľ však len v nemčine, volá sa  „Salzburg. Stadtführer für Kinder“. Stojí dvanásť €.

 

www.salzburg.info, #visitsalzburg

www.kamkam.eu

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.