Národný park Berchtesgaden

Predstavujeme Národný park v Bavorsku...

Ak by ste sa tento rok radi pozreli do Nemecka, odporúčame vám návštevu Bavorska. Avšak nielen hlavné mesto Mníchov má čo ponúknuť. Je to predovšetkým jeho okolitá príroda, bavorské prírodné i národné parky. Tak napríklad Národný park Berchtesgaden. Leží čo by kameňom dohodil, asi dvadsať kilometrov od Salzburgu a hneď na bavorskej strane začína jeho neobjavené čaro. Na ploche 210 kilmetrov štvorcových, bicyklovať sa, liezť po skalách, či ísť na prechádzku spolu s rendžerom priamo v srdci parku, to všetko patrí neodmysliteľne do zoznamu „must  do“!!! Je jednou z najstaršou chránenou oblasťou Álp a s jeho mohutným vrchom Watzmann ( má 2731 metrov), patrí medzi najkrajšie v Nemecku. Jeho príroda, možnosti športového vyžitia sú rajom pre turistov. Lesný porast zostáva na mnohých miestach nedotknutý, spolu s renžderom však môžete zažiť jeho krásu na vyznačených horských trasách. Mottom správcov parku je: „nechať prírodu prírode“,  hoci sem príde viac ako jeden milión turistov ročne, kompetentným sa darí uchovať udržateľný vývoj, čistotu, v jedinom Národnom parku v Alpách v Nemecku. Vznikol v roku 1978.

Keď prídete do mestečka Ramsau, prejdete nádhernou strmou a úzkou roklinou Wimbachklamm, s vodopádmi a onedlho ste už v srdci parku. O pár kilometrov ďalej na vás zasa ďalšie prekvapenie - Schönau am Königsee: romantická plavba na špeciálnej drevenej lodi s elektromotorom na jazere Königseee. Má dĺžku asi päť kilometrov a na jeho konci je poloostrov s nádherným pútnym kostolom sv. Bartolomeja z 12. storočia.  A pri plavbe loďou zažijete čosi nevídané. Raritou je to, že kapitán lode zatrúbi na trúbke priamo pod úpätím hory Watzmann. Podľa toho aké je počasie, počujete silno ozvenu raz a niekedy aj dva razy. Kedysi pri pavbe kapitáni strieľali z krátkej, špeciálnej pušky s pušným prachom, ( tzv. Handböller), vtedy počuli echo  takmer sedemkrát. Keďže ale pušný prach mohol zapríčiniť požiar,  dnes kapitán lode turistom zatrúbi, čo však nič nemení na krásnom a netradičnom zážitku! Jazero Königsee má hĺbku 200 metrov, je smaragdovo zelené a veľmi čistá. Národný park má obrovské masívy ale aj zmiešaný les a zelené pastviny, dokonalá pastva pre oči. Plavba stojí tam a späť po jazere Kônigsee pre dospelého 14,80,- €

Priamo v meste Berchtesgaden je centrum Národného parku a „Dom hôr“, ktorý je nielen múzeom, ale aj informačným centrom, či priestorom na vzdelávanie sa rendžerov i pracovníkov parku.

Beata Havranová

www.nationalpark-berchtesgaden.bayern.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.