Zlákali nás chute Znojma

Perlou južnej Moravy je zaručene mesto Znojmo, je fajn, ze ešte nie je preplnené turistami, a tak tu vládne pohoda, avšak mnohí nevedia, o čo pridu, keď do Znojma neprídu...

Okolie Znojma, dobrá pôda pre vinohrady, optimálne podnebie, či pestovanie dnes už známej znojemskej uhorky i výroba piva, bolo dôvodom, že sa  dnes môžeme pozrieť aj do úžasných útrob mesta. Keďež domáci potrebovali potraviny uskladňovať na chladnom miete, nebolo ďaleko k tomu, aby začali už  v 13. a 14. storočí pod svojimi obydliami vyhlbovať pivnice. Robili to veľmi dômyselne, pretože prieduchy pre vzduch, šachty napojili na komíny domov, a tak nikto z cudzích netušil, že sa pod zemou ukrýva podzemný svet. Svet spletitých chodieb.

Nechýbali ani studne, vodovod, niektoré sú funkčné podnes. Všetko hĺbili ručne, mali špeciálnu metódu na „odpaľovanie“ tvrdej žuly. Počas desiatich rokov boli baníci schopní „otvoriť“ sto metrov chodieb. Teplota je tu okolo 13 stupňov. Podzemie má štyri poschodia. Tie využívali ako inak, aj ako úkryty, chodby, a práve pre tieto účely ich postupne spájali a prepájali. Dnes má znojemské podzemie takmer dvadsaťsedem kilometrov! Je jednou z atrakcií mesta. Má toitž viac okruhov, ktoré si môžete pozrieť. Jedna trasa, tá príjemná, je aj pre rodiny s deťmi ale nemusia sa b85 ani tí, ktorí trpia pocitom úzkosti. Keďže je tu čerstvý vzduch i príjemná teplota, pokojne môžete prežiť celú prehliadku. Dve ďalšie tzv. adrenalínové trasy sú už náročnejše, niekedy sa doslova plazíte, ťaháte cez tunely, takmer dve hodiny. Návštevníci dostanú gumové čižmy, čelenky s baterkou, helmy. Určené sú pre fyzicky zdatnejších návštevníkov. Ich prehliadka však stojí za návštevu!

Znojemské podzemie, .je mystické, napokon už nie raz si ho vytipovali filmári. Suché, čisté, čistili ho takmer pätnásť rokov, atraktívne a zaujímavé rozprávanie sprievodcu pána Josefa Martinků nás zaujalo a očarilo natoľko, že sa vyberieme do Znojma opäť, najmä preto, že už klope na pomyselné brány Znojma festival vína! Ovárajú ho 08. mája, ale ešte predtým  otvoria počas tohto víkendu 29.-30.apríla Znojemský pivovar. Stojí neďaleko krásnej rotundy, sv. Kateřiny, najstaršej stavby v Znojme vôbec. Bude tu aj nová expozícia pivovarníctva. Jeho priestory opäť ožijú a to je dobre, pretože aj pivo k Znojmu neodmysliteľne patrí! Tak na zdravie Znojmo!

 Beata Havranová

www.znojemskabeseda.cz
www.facebook.com/ZnojemskaBeseda


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.