Tradičné fašiangy aj u susedov

Čas plný farieb, veselíc a krásnych tradícií, to sú fašiangy

Už tradične je koniec mesiaca február v znamení fašiangov, aj u našich susedov, na Východnej Morave. Práve tu uchovávajú po desaťročia krásne tradície, dobové kostými, zvyky a veselia sa a hodujú do sýtosti. V kopaničiarskej obci Strání na moravsko-slovenskom pomedzí sa tento rok budú fašiangy sláviť od 24. 2. do 28. 2. 2017 (piatok - utorok) a bude to už po tridsiaty raz. Bohatý program s názvom Festival fašiangových tradícií tu je vždy na prelome februára a marca už od roku 1987. Začína  vždy v piatok, päť dní pred Popolcovou stredou a končí sa v utorok fašiangovou obchôdzkou, pri ktorej  „fašančáři“  všetkých vekových kategórií tancujú zvláštny tanec  s mečmi  „Pod šable“. Festival v Strání je najväčším festivalom fašiangových tradícií v Českej republike! 

Svoje fašiangy bude mať aj mesto Vsetín, kde sa program začína v sobotu 25. februára o 10.00.

Hanácke námestie v Kroměříži bude zasa v sobotu 25. februára od 9.00 do 18.00 dejiskom Fašiangového jarmoku.  Bude pripravený rad dobrôt, od moravskej zabíjačky po koštovku vína, ale tiež zábavný hudobný program s cimbalovou muzikou a, samozrejme, tradičným sprievodom fašiangových masiek. V nedeľu, 26. februára zažije Uherský Brod tradičnú fašiangovú obchôdzku mestom, s pochovávaním basy. Fašiangový sprievod sa vydá o 13.30 od Domu kultúry a bude mať rôzne zastávky. Vystúpia aj rôzne súbory, ktoré doplnia bohatý program a na záver bude v záhrade Panského domu  „smútočný obrad“  - tradičné Pochovávanie basy.

Spracovala BH

www.strani.cz/fasank

Viac o fašiangoch v tomto meste na www.vychodni-morava.cz/akce/118439/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.