Čaro St.Moritz

Pred 3500 rokmi v meste St. Moritz, (leží vo výške 1.800 metrov nad morom), objavili liečivé pramene, ale to nie je všetko. Jeho meno v Európe, či vo svete je dnes veľkým pojmom a každý vie, že ide o mondénne miesto vo Švajčiarsku.

Od 12.do 19. februára ponúkne známe, švajčiarske, lyžiarske stredisko St. Moritz (leží v kantóne Graubünden), zaujímavé športové zápolenie. Budú sa tu opäť konať legendárne preteky na koňoch „White Turf“. Ráta sa každá stotina sekundy, džokeji na vynikajúcich koňoch budú jazdiť na zamrznutom jazere Moritzersee. Toto exkluzívne podujatie sa s koná v St. Moritzi už od roku 1907, s nádhernými koňmi, výborným kateringom, atraktívnou hudbou a umeleckým i kultúrnym zážitkom.

 

Luxus patrí už neodmyslteľne k tomuto podujatiu, ale aj samotnému zimnému stredisku. Mondénne stredisko St. Moritz, miloval aj Alfred Hitchcock. Ten sem so svojou manželkou Almou chodil za oddychom 35 rokov! Hovorí sa, že práve tu, v izbe hotela, za písacím stolom, sa zrodil námet pre jeho neopakovateľné dielo, horor „Vtáci“. Ale aj iní prominenti milovali, či dodnes milujú toto miesto. Ich počet je ozaj veľký. Spomeňme len niektorých. Bol to monacký knieža Rainier, rodina dirigenta Herberta von Karajana, perzský vládca Reza Pahlavi alebo holandská kráľovná Beatrix so svojou rodinou. Avšak o  popularitu St. Moritz sa zaslúžil aj priemyselník Gunter Sachs, syn slávneho otca Rolfa Sachsa. Nadšený športovec, jazdec na boboch, tu dokonca svojej milovanej partnerke Mirje povedal v roku 1969 svoje svadobné áno. Dokonca zachránil pred úplným zničením olympijský štadión. Olympiáda tu bola v roku 1928 i 1948 ). Domáci súhlasili s tým, že štadión môže rodina Sachs prestavať na privátny dom.

Avšak nielen kone, jazdci, či smotánka bude v týchto nasledujúcich dňoch v objektíve kamier a fotaparátov. V utorok 7. februára sa začnú práve tu, už po piaty raz, majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní. Najmä sobotňajší mužský zjazd sľubuje skvelé divadlo. Zjazdári budú prekonávať aj slávny „voľný pád“, 45 stupňový sklon na jednej zo zjazdoviek, kedy lyžiari počas šiestich sekúnd zrýchlia z nuly až na 140 kilometrov. Úžasný výkon.

St. Moritz v číslach

  • 5000 obyvateľov
  • leží vo výške 1.800 ned morom
  • má 500 km bežeckých tratí a 88 zjazdoviek, ktoré majú spolu 350 kilometrov
  • ak by ste išli autom z Viedne, do St. Moritz pôjdete necelých sedem hodín
  • Z tirolského Innsbrucku, je do švajčiarskeho St. Moritz cca 190 kilometrov

Beata Havranová, Foto: www.whiteturf.ch,

Tourismus Engadin St.Moritz - swiss-image.ch

www.whiteturf.ch

www.engadin.stmoritz.ch

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.