Zámok ako z rozprávky

Čo zostalo po kráľovi...

Bol milovníkom umenia, mal rád hudbu Richarda Wagnera, boli dobrými priateľmi, miloval temnú noc a krásne veci okolo seba, technický pokrok. Počas krátkeho, ale zrejme aj intenzívneho života, zomrel len ako štyridsaťročný, si stihol postaviť v Bavorsku pozoruhodný „pomník“. Stavbu poznajú na celom svete, milióny návštevníkov obdivuje každý rok to, čo tu pre ďalšie generácie, veľmi sofistikovane, obdivuhodné zanechal – bavorský kráľ Ludvig II (1845-1886  - plným menom Ludwig II. Otto Friedrich Wilhelm von Wittelsbach, kráľ Bavorska.), doslova rozprávkový zámok Schloss Neuschwanstein. Pri stavbe sa inšpiroval hradom Wartburg, bol ním nadšený, najmä čerstvo zrekonštruovanou sálou spevákov tzv."Sängersaal".

Vypína sa na skale oproti zámku Hohenschwangau, v prekrásnom prostredí obkolesený jazerami, ( tu žil v rodine kráľa Maximiliana II. Bavorského s matkou, kráľovnou Máriou Bavorskou ), vo Füssen, v južnom Bavorsku. Keď ho bavorský kráľ dal stavať, a to od roku 1869, naplnil jeho ideálnu predstavu o kompaktnom rytierskom hrade stredoveku. Zámok Neuschwanstein je kráľov najznámejší zámok v  Nemecku a zároveň aj najnavštevovanejšou pamiatkou v krajine. A je čo obdivovať. Ešte aj dnes sú niektoré miestnosti zariadené tak, ako boli počas života kráľa.

Mal kráľovi slúžiť ako akási obývateľná divadelná kulisa. Mal mnoho technických vymožeností: špeciálny výťah na jedlo, telefonické vedenie, na toaletách automatické splachovanie, či špeciálne nádrže na tečúcu teplú a studenú vodu. Už samotná technika stavby bola sofistikovaná. Tak napríklad obrovské kamene z vápenca, či mramoru transportovali hore na skalu z lúk po koľajniciach špeciálnym lockomobilom. Náklady na stavbu boli veľmi vysoké. Bavorský kráľ sa aj vďaka tomu stále viac a viac zadlžoval.

Spolu s dvoma inými nádhernými stavbami v Nemecku, zámok: Linderhof a Herrenchiemsee, je tento skvost Schloss Neucschweinstein od roku 2008 zapísaný do listiny UNESCO svetového kultúrneho dedičstva. V júni tohto roku bolo 130 rokov od jeho záhadného úmrtia. Interiér zámku podľa Ludviga II. nemala nikdy vidieť verejnosť, mal byť len jeho privátnym, nádherným refúgiom a útočišťom. Ale keďže stavba si vyžiadala obrovské náklady, a tým aj dlhy, šesť týždňov po jeho smrti otvorili brány zámku pre verejnosť. Týmto príjmom zo vstupného väčšiu časť dlhov vykrili....Prvých osem týždňov videlo zámok 18 000 návštevníkov, dnes je to 1,5 miliónov ročne!!

Je otvorený takmer počac celého roka, okrem Vianoc, Silvestra a Nového roka. K zámku môžete ísť pešo, približne 15 minút, po asfaltovej ceste, či lesom, ale ak máte chuť celú atmosféru tohto zvláštneho miesta ešte umocniť, odporúčame jazdu v koči ťahanom koníkmi. Zážitok budete mať o to silnejší. Pokračovanie o meste Füssen a jeho histórii už onedlho.

Ceny: vstupné: 12,- €– zámok Hohenschwangau: 12,-€. Odporúčame kombi lístok za cenu 23,-€. Jazda kočom – jeden smer 6,-€. Keď si budete plánovať cestu do Füssen in Allgäu, všetky vstupy si zarezervujte cez internet!! http://www.hohenschwangau.de/ticketcenter.0.html

 

Beata Havranová, foto:autorka, Jan Hájiček

www.fuessen.de

www.museumderbayerischenkoenige.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.